BilimGenelMakalelerTeknoloji

Petrol Yiyen Bakteriler

Google News Abone Ol

2010 yılında petrol şirketi BP’nin Deepwater Horizon petrol döküntüsü, Meksika Körfezi’ne tahminen 4.2 milyon varil (1 varil = 119.2 litre) petrol akıttı. Bilim insanları, bu olaydan sonra okyanusa yayılan milyonlarca galon petrolle ilgili suyun derinliklerinde araştırma yaparken bu yeni mikrobu buldular. Bu yeni tür mikrobun, Manhattan büyüklüğünde bir alandaki petrolü hızla ayrıştırdığı belirlendi. 

DNA Çözümlemesi Kullanıldı

Yapılan bir çalışmada, belirli deniz bakterisi türlerinin, döküntüdeki petrolün bazı önemli kimyasal bileşenlerini etkili bir şekilde çözdüğünü doğrulamak için DNA çözümlemesi kullanıldı. Sonuçlar, bazı bakterilerin petrolü yalnızca tolere etmediğini, aynı zamanda onu çözdüğünü, bu sebeple de temizleme sürecin yardımcı olduğu düşünülüyor.

Lawrence Berkeley Milli Laboratuvarı’ndan Kerry Hazen başkanlığındaki araştırmacılar, mikrobun hidrokarbonları ayrıştırırken, sudaki oksijeni bilinen diğer petrol yiyen bakteriler gibi fazla tüketmediğini de saptadılar. 

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı