GenelMakalelerTeknoloji

Oyuncu Bilgisayarı Nasıl Olmalıdır?

Google News Abone Ol

Oyun bilgisayarı dediğimiz aslında normal bir bilgisayara göre daha performanslı işleri de yerine getirebilen daha güçlü bir sistemdir. Günümüzde yüksek performans gerektiren mimarlık gibi bazı alanlar haricinde bu sistemleri daha çok oyun oynamak için kullanıyoruz. Peki yüksek performans verebilecek bir sistem nasıl olmalı?

Yüksek Performanslı Oyuncu Bilgisayarı Özellikleri

  • Güç kaynağı en önemli noktalardan birisi.Bilgisayarda takılı olan donanım birimlerine yeterli güç gitmezse stabil çalışmaz ve bir süre sonra arıza çıkartabilirler.Bu yüzden donanım birimlerimizin harcadığı enerjiyi bilmeli ve buna göre gerekenin biraz daha üstünde güce sahip bir güç kaynağı tercih etmeliyiz.
  • Kasa bu anlamda çok fark yaratmasa da geniş ferah bir kasa içindeki parçaların rahat çalışıp ısınmalarını engelleyecektir.
  • RAM en önemli parçalardan bir tanesi diyebiliriz.Aynı anda yapabileceğiniz ve yaptığınız işi daha uzun süre yapabilmenizi sağlayan bu parça yenilenebilir bellek olarak bilinir.Açtığınız bir uygulama bu bellek üzerinde çalışır uygulamayı kapattığınızda bu bellekten silinir.Her uygulamanın da bir boyutu olduğu için RAM’inde bir boyutu vardır.Bu boyutun artması performansta artışa aynı zamanda maliyetinin de artmasında doğrudan rol oynar.
  • İşlemci elbette önemli bir parça ancak görüntü performansında büyük bir rol oynadığı söylenemez.Çekirdek sayısı ve hızı oyun da en fazla 5-10 fps fark ettirir ki bu da çok büyük farklar yaratmaz.
  • Ekran kartı şüphesiz en önemli parçadır.Öncelikle boyutu sayesinde daha fazla ekran ile kullanabilirsiniz. Bit sayısı, çekirdek mimarisi, bellek ve çekirdek hızı gibi farktörler grafiği etkileyen nokta.Bu değer ne kadar yüksek olursa renkler o kadar canlı olur ve görüntü kalite kazanır.Üzerindeki fan sayısı ekran kartının zorlanmasını engeller, bu yüzden fan sayısının fazla olması hem ekran kartının ömrünü uzatır hem de performansta artış sağlar.

Bu bilgilere dayanarak, oyuncu bilgisayarı olarak nitelendirdiğimiz bir sistem de ferah geniş bir kasa, donanım birimlerinin istediği gücü rahatlıkla sağlayabilecek bir güç kaynağı, aynı anda yapabileceğiniz işe bağlı olarak boyutu yüksek bir RAM, ekran kartı ile darboğaz yapmadan çalışabilecek hızı ve önbellek boyutu yeterli bir işlemci ve son olarak bit sayısı olabildiğince yüksek boyut olarak kullanacağınız monitör sayısına bağlı olarak değişen mümkünse birden fazla fanı bulunan bir ekran kartından oluşmalıdır.

Burak Köplü

20 yaşındayım.İzmir de yaşıyorum.Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik hazırlık öğrencisiyim.İnsanları belli konularda bilgilendirmeyi sevdiğim için makale yazıyorum.Farklı konulara da ilgim olduğu için makale yazma alanım epey geniş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı