BilimGenelMakaleler

Nobel Kimya Ödülü’nün Bu Seneki Sahipleri

Google News Abone Ol

2017 yılı nobel ödülü biyolojik molekülleri 3 boyutlu olarak görüntülemeye çalışan Jacques Dubochet, Joachim Frank, Richard Henderson isimli bilim insanlarına verdi.

Eloktron kriyo-mikroskop isimli geliştirdikleri materyal sayesinde biyomolekülleri görüntülemeyi başardılar. Bu materyal biyomolekülleri çok hızlı bir şekilde dondurarak doğal bir şekilde gözükmesine olanak sağlıyor. Frank, tekniğin kolay ve pratik olduğunu ve kullanım alanın geniş olduğunu açıkladı. Frank”bu teknik sayesinde bozuk 2 boyutlu görüntülerin 3 boyutlu görüntülerin alacak” açıklamasını yaptı.

Nobel Kimya Ödülü‘nün kurul başkanı Sara Snogerup Lİnse, 3 bilim insanının çalışmasıyla biyomedikalde yeni bir çağa girildiğini açıkladı. “Yakında sır kalmayacak. Artık biyomolekülleri hücre içinde ve vücut sıvılarımızın her bir damlasında, en ince ayrıntısına kadar görebiliyoruz.. Nasıl oluştuklarını,nasıl davrandıklarını ve nasıl bir bütün olarak çalıştıklarını biliyoruz. Biyo-kimya alanında bir devrimle karşı karşıyayız” açıklamasını yapan LİNSE ödül alan isimleri İsveç’te bir basın açıklaması ile duyurdu.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir