BilimGenelMakaleler

NGS – Analiz Programı SOPHIA

Google News Abone Ol

SOPHIA adlı uygulama, insan genomunu referans alarak bizim gösterdiğimiz veriler ile karşılaştırarak, mutasyonları saptayabiliyor. Üstelik bu mutasyonların nasıl bir mutasyon olduğunu, polimorfizm mi yoksa varyasyon mu olduğunu bize söyleyebiliyor. Ancak bazı durumlarda SOPHIA bilmediğini söylüyor. İşte bu noktada daha önce o mutasyon ile karşılaşan insanların girdiği verilere göre patojenik olup olmadığını anlayabiliyoruz. SOPHIA yüksek güvenlikle girilebilen ve herkesin giremeyeceği bir database. Bu yüzden içerisinde saklamış olduğu veriler oldukça güvenilir. Ancak SOPHIA’nın yapımcıları, uygulamanın %100 doğrulukta olduğunu iddia etmemesine karşın, oldukça yüksek ve kabul edilebilir doğruluk oranı olduğunu belirtiyor.

SOPHiA, Veri Tabanlı Tıp için en çok kullanılan ve gelişmiş yapay zekadır. Hastaneler, SOPHIA AI’yi laboratuardaki DNA dizilemesi ile üretilen genomik verilerini anlamaları için kullanıyor. SOPHIA klinik yorumlamayı kolaylaştırır ve özellikleri tıbbi uzmanlara karmaşık vakalar üzerinde odaklanmak için daha fazla zaman tanır. Bu teknoloji Veri Tabanlı Tıp‘ın demokratikleşmesi için yol açıyor ve hem tanı doğruluğunu hem de hastaların aldığı bakımları geliştiriyor.

SOPHiA tarafından değerlendirilen varyantlar, SOPHIA GENETICS‘in üç patentli ve patentli gelişmiş teknolojileri, PEPPER ™, MUSKAT ™ ve MOKA ™ tarafından sınıflandırılmış ve onkologlar, klinisyenler ve tıbbi uzmanların klinik genomik varyantlarını güvenle rapor etmeleri gereken % 99.9 özgüllüğünü ve duyarlılık sağlıyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir