GenelMakalelerSağlık

Neyi YEMEMELİYİM?

Google News Abone Ol

Pek çok kişi neyi yersem zayıflarım, neyi yersem sağlıklı kalırım derdinde. Avokadolar, ananaslar, sirkeli sular, yoğurt kürleri… Fakat bir gerçek var ki o da neyi yemediğiniz. Evet, tüm bu sağlıklı besinleri tüketiyorsunuz, yürüyüşler yapıyorsunuz fakat bir türlü kilo veremiyorsanız sebebi yediğiniz diğer besinler olabilir.

Şekerli ve hamurlu tatlılar, börekler, kızartmalar, poğaçalar bu besinleri evinizde hazırlasanız bile tüketiminize bir sınırlama getirmedikçe kilo veremezsiniz. Bu besinler, hem yüksek kalorili, hem de şeker, tuz ve yağdan zengin. Üstelik hiçbir besin değeri de yok! Yani sabah kahvaltısında yediğiniz bir poğaçanın vitamin, mineral açısından size bir getirisi yok. Tek getirisi gereksiz bir kalori alımı. Yani siz istediğiniz kadar taze sebze meyve tüketin, hatta bunların organiklerini alın, hamurlu ve şekerli tatlar ile aranıza mesafe koymadıkça kilo veremezsiniz.

Burada işin içine çok ince bir hesap giriyor. Dengeleme hesabı. Örneğin, yarım simit iki dilim ekmek ile kalori bakımından eşdeğerdir. Fakat siz her gün kahvaltınızda ekmek yerine simit yemeye kalkarsanız kilo veremezsiniz. Tabi ki hiçbir besini hayatımızdan çıkarmak zorunda değiliz. İnsan olarak sosyal bir varlığız. Fakat kilo vermek istiyor daha da önemlisi sağlıklı olmak, dinç bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, bu dengeleme hesabını çok iyi yapmanız gerekiyor. Bu konuda başlarda biraz zorlansanız da sonradan çok zevkli olduğunu göreceksiniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi isterseniz bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir