GenelMakalelerMobilTeknoloji

Nesnelerin İnterneti

Google News Abone Ol

Nesnelerin interneti (Internet Of Things) kavramını duymak insanı meraklandırmaya yetiyor. Çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi olarak tanımlanıyor. Yani cihazın bir şekilde internete erişip diğer cihazlarla iletişimde olması, bir diğer şekilde de nesnelerin başına akıllı kelimesinin eklenmesi diyebiliriz.

Nesnelerin İnterneti Kavramı

1999 yılında Kevin Ashton, şirketine sunduğu RFID teknolojisinin kullanılması önerisinde ilk kez internet of thinks kavramı ortaya çıkmış oldu. Yanlızca cihazların internete bağlanıp birbiri ile iletişimi değil, aynı zamanda RFID benzeri cihazların diğer cihazlarla beraber bilgi üretmesini de kapsar. Bu sistemle durağın otobüsün nerede olduğunu ve ne zaman varacağını bize bilgi vermesi gibi bilgiye ulaşmak gelecekte çok daha kolay olacak.

Bu teknoloji altında geliştirilen ürünler genelikle mobil cihazlar ve tabletlerle birlikte çalışıyor. Her nesnenin mobil üzerinden erişilebilen bir uygulaması oluyor ve bu şekilde nesneler  bilgilerini uygulamalar ile paylaşabiliyor. Akıllı ev sistemleri, akıllı bileklikler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı tshirtler, akıllı raketler, akıllı arabalar bu teknolojiye baz örneklerdir. En ilginç örneklerinden biri de micoach akıllı top. Adidas markalı bu topla, attığınız kaç penaltının gol olduğunu, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu ve hangi ayakla kaç gol attığınız gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Devam eden çalışmalarla gelecekte her cihaz Wi-Fi veya Bluetooth teknolojisi ile internete bağlanabiliyor olacak. İnternet erişiminin mümkün olmadığı yerler de ise Mark Zuckerberg’in Internet.org projesiyle hayatımıza dahil etmeyi planladığı dronelar çözüm olacak. Birçok avantajının yanında bazı sorunları de yok değil. Bunca sosyal ve kişisel veri kaydının bulunduğu bu sistemde güvenlik ve veri gizliliği önemli konular içinde. Problemlere karşı çözüm yoluna gidilerek bu teknolojinin daha da gelişmesini ve yaygınlaşmasını bekliyoruz.

Sabah uyandığınızda kahvenizin hazır olabilir, eve vardığınızda kapınız sizi karşılayabilir, ışıklandırma, belki de müzik sistemi devreye girebilir. Bu gibi bir çok kolaylık artık hayal değil çok yakın. Teknoloji her gün gelişiyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

3 Yorum

  1. Yazılarınızı okudum . Öncelikle tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim . Böyle devam edecek olursanız oldukça iyi yerlere gelebilirsiniz. :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir