BilimGenelMakaleler

Neden Bronzlaşırız?

Google News Abone Ol

Güneş ışığına maruz kalındığında ten rengimiz koyulaşır. Peki bunun sebebi nedir? Cildimizde “melanin” isimli pigmentler bulunmaktadır. Herkeste farklı miktarda bulunur, farklı ten renklerinin olmasının sebebi budur.

Nasıl Bronzlaşırız?

Açık tenli insanlarda bu pigment azdır ve güneş ışığına maruz kalındıkça pigmentte artış olur. Pigment arttıkça ten rengi de koyulaşır. Peki bu pigment artışı neden olur?

Neden Bronzlaşırız?

Tenimizin koyulaşması cildimizin güneş ışığına karşı verdiği bir tepkidir. Güneş ışığına maruz kalan melanositler, bu ışığın içerisindeki morötesi ışığa tepki olarak melanin pigmenti üretir. Güneşten gelen mor ötesi ışık melanin üretimini arttırır. Vücudumuzun tepki olarak ürettiği melanin pigmenti, güneş ışığı içerisindeki morötesi ışığı absorbe edebilir böylelikle hücreleri morötesi ışığın zararlarından korur.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir