BilimGenelHaberTeknolojiUzay

NASA Lazer Işını İle Kutupları İnceleyecek

Google News Abone Ol

NASA Küresel Isınma İçin Takipte

NASA, ekolojik değişimleri yakından takip etmek için kutuplardaki plankton seviyelerini tespit etmek amacı ile güneş ışığına ihtiyaç duymayan lazer ışınlarını kullanarak bilgi toplamayı amaçlıyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA), ekolojik değişimleri yakından takip etmek için kutuplardaki plankton seviyelerini tespit etmek amacı ile güneş ışığına ihtiyaç duymayan lazer ışınlarını kullanarak bilgi toplamaya karar verdi.

nasa lazer ışını

Lazer Işınları İle incelenecek

NASA resmi internet sitesinde, ekolojik denge gerçekleşen değişiklikleri yakından takip etmek için, lazer ışınlarını kullanarak buzulları tarayacaklarını belirten bir rapor yayınladı. Rapora göre bu değişikliği lazer ışınlarını kullanarak gözlemleyecekler. NASA daha önce, güneş ışınlarının okyanus üzerindeki yansımasıyla veri toplama yöntemini kullanıyordu. NASA’nın kullanacağı lazer için, güneş ışığına ihtiyaç duymadan çalışabileceği ve bulutların arasında iken bile görevini yerine getirebileceği söyleniyor.

Bitki Yapıları İncelemeye Dahil

NASA kullanacağı lazer ile derinliklerdeki bitki yapısını yakından takip edeceğini belirtti. Araştırma görevlileri, yeni lazer sistemi ile, kış aylarında güneş görmeyen kutup bölgelerinde gerekli verilere ulaşabilecek ve ekosistem özellikleri, iklim ve okyanus ekosistemi arasındaki ilişki gibi bir çok konu üzerinde oldukça detaylı incelemeler yapabilecek.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir