BitkilerCanlılarGenelMakalelerSağlık

Milli İçeceğimiz: Siyah Çay

Google News Abone Ol

Siyah Çay

Latince adı  Camellia sinensis  dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Siyah çay, çay yapraklarının ezilmesi sonucu ortaya çıkan polifenol oksidaz enziminin katalize etmesi sonucu oluşur. Çay tüketimi Hindistan. Çin, Japonya gibi ülkelerde oldukça fazladır. Japonya, Çin gibi uzak doğu ülkelerinde daha çok yeşil çay tüketimi vardır. Bizim ülkemizde ise siyah çay çokça sevilen, kahvaltıların, sohbetlerin olmazsa olmazıdır.

Siyah Çayın Sağlık Üzerine Etkileri

Yapılan araştırmalarda günde 3-4 fincan tüketilen siyah çay inme(felç), kalp krizi gibi hastalıkların riskini azaltır. İçerisinde bulunan polifenoller antioksidan özellik göstermektedir ve kansere karşı koruyucu görev görür. Tip 2 diyabet olarak adlandırılan, insülin direncinin görüldüğü diyabet hastalığı riskini azaltmaktadır. Kolesterolün düzelmesine yardımcı olur. Ağız sağlığına da katkı sağlar, çürük ve plak oluşumunu önler. Bazı kaynaklarda ise yağ yakmayı hızlandırdığı ve ağırlık denetimini kolaylaştırdığıyla ilgili bilgiler mevcuttur. İçerisindeki L theanine amino asidi rahatlama ve uzun süreli konsantrasyon sağlamaya yardımcıdır. Ayrıca içerisinde bulunan bir diğer madde olan alkylamine antijenleri bağışıklık sistemine destekçidir. İçerisinde az miktarda da olsa bulunan kafein ise kan akışını hızlandırır, metabolizmayı hızlandırır ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Çayda yoğun miktarda potasyum minerali bulunmaktadır. Bu mineral  vücut sıvılarının osmotik basıncını ayarlayan ve asit-baz dengesi için gereklidir. Sodyum ve potasyum arasındaki denge  sinirlerin uyarılması ve kas dokusunun düzenli bir şekilde çalışmasına etki  eder.

Siyah Çayın Olumsuz Etkisi Var mıdır?

Her besinin fazlası zarar olduğu gibi çayında fazlası zarardır. Aşırı tüketilen çay; kabızlık, sinirlilik, el titremesi, baş ağrısı, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Aşırı çay tüketimi vücutta sıvı kaybına da yol açar. İçerisindeki okzalat olduğu için böbrekte kum veya taşa sebep olabilir. Demir eksikliği olan bireylerde ve kansızlık sorunu yaşayan bireylerde çayda bulunan tanen adlı madde demirin emilimini önler. Bunun için bu bireylere yemekle beraber ve yemekten sonraki ilk 50 dakikada çay tüketimi  önerilmez.

Tüketimi Nasıl ve Ne Miktarda Olmalıdır?

Tüketim miktarı bireye göre değişmekle birlikte günlük  ortalama 6 fincanı geçmemesi gerekir.    Çok  koyu, bayatlamış çay içmek önerilmez. Ayrıca çayı şekersiz içmek gerekir çünkü saf şeker günlük alınan enerji miktarını arttırır.

Zekiye Nur Özdemir

2 Eylül 1995 Samsun doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Samsun'da aldım. Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Şu anda Samsun'da MEZOderm Güzellik Merkezi diyetisyeniyim. Beslenme,hakkında pek çok insanın, çok şey bildiğini sandığı ancak gerçekte çok az doğruların konuşulduğu bir alandır. Amacım 4 yıl eğitimini aldığım ve severek başında olduğum mesleğimden sizlere doğru bilgi aktarmaktır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir