BilimGenelMakaleler

Mariana Çukurunda Hayat Var Mı?

Google News Abone Ol

Mariana Çukuru’nda Hayat Var Mı?

Mariana Çukuru, okyanusların en derin noktası olarak bilinen, deniz tabanından 10 kilometre derinliğinde bulunur. Uluslararası Araştırma Ekibi yaptığı çalışmalar ile Mariana Çukuru’nda yaşam olduğu bulundu.

Mariana Çukuru, ilk kurgusal Transformers filminde Decepticon’ların atıldığı çukur olarak da biliniyor. Hatta söz konusu metin “Bırakın, dünyanın en soğuk ve en derin noktasında çürüsünler.” şeklinde.Araştırmacılar, “Proceedings of the National Academy of Sciences” kaynağında yayınlanan makalelerinde, hidrotermal menfezlerden toplanan serpantin örneklerini ve içinde buldukları materyallerin yaşamın ispatı olduğu konusunda hemfikirler. Mariana Çukuru; dünyadaki okyanusların en derin kesimini oluşturuyor.

En alçak noktası, deniz seviyesinden tam 10.994 metre aşağıda. Japonya’nın güneybatısında bulunuyor. Bu alanı araştırmak için uzaktan kumandalı araçlar (ROVs) olarak adlandırılan suyun en derin yerlerinde çalışabilen araçlar kullanılıyor. Araştırmacılar, Güney Chamorro çamurunun yakınındaki volkanik okyanus tabanından 46 serpantin örneği çıkarmak için bir ROV kullandılar ve çalışma için laboratuvarlarına geri getirdiler.

Serpantin suyla etkileşime giren bir çeşit materyal konumundadır. Ancak gerekli reaksiyonun oluşması için mikrobik düzeyde yaşam şart. Bu da, Mariana Çukuru’nda hayat olduğunu ispatlıyor. Yani mikroorganizmalar suyun 10 kilometre altında da yaşayabiliyorlar.

Mariana Çukuru’nda Megalodon Var Mı?

Aynı zamanda tarih öncesi canlılardan olan Megalodon Köpekbalığının da Mariana Çukuru’nda yaşadığı düşünülmektedir. Ancak kanıtlanmadığı için Megalodonların neslinin tükendiği bilinmektedir.

Cansel Yıldırım

Bilim ve Teknoloji dünyasının ışığı ile aydınlanan çağımızda daha fazla merak edip daha fazla araştırıp ve daha fazla üretme dileği ile...

2 Yorum

  1. Mariana çukurunda hayat olup olmadığıyla ilgili tartışmaları aslında çok doğru bulmuyorum.Genel anlamda bilim insanlarının daha teknik ve faydalı verilere endeksli araştırmalar yapması gerektiğine inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir