BilimGenelHaberSağlık

Limonun Mucizevi Görevi

Google News Abone Ol

Limonun Mucizevi Görevi

Limon, kanser hücrelerini öldüren mucizevi bir ürün. Uzmanlar kemoterapiden 10000 kat daha etkili olduğunu vurguluyorlar. Limonun tadı güzel ve kemoterapinin korkunç yan etkilerine sebep olmuyor. Amerika’nın Baltimore şehrindeki Sağlık Bilimleri Enstitüsü (Institute of Health Sciences)yaptığı araştırmalar sonucunda; limonun kanser hücrelerini öldürdüğü ve kemoterapinin zararlı yan etkilerine karşın vücutta hiçbir zarara neden olmadığı kanıtlandı.

Bildiğiniz gibi limon ağacı, limon (yeşil limon) gibi çeşitleriyle bilinir. Bu meyveyi farklı şekillerde yiyebilirsiniz. Posasını yiyebilir, suyunu sıkabilir, içecekler hazırlayabilir, şerbetler ve tatlılar yapabilirsiniz. En ilginç olanı tümör ve kistler üzerine olanıdır. Bu bitki her tür kanser tipine karşı kanıtlanmış bir çaredir. Bazıları kanserin her türlü varyasyonuna karşı yararlı olduğunu söylüyor.

Bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı antimikrobiyal spektrum olduğu, kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu kabul ediliyor. Yüksek tansiyonu dengeliyor. Ayrıca stresle savaşan, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi var. 1970’ten beri 20’den fazla farklı laboratuvar test etti ve sonuç olarak; limon ekstresinin 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ettiği ortaya çıktı. Bu kanserler içinde; kolon, göğüs, prostat, akciğer ve pankreas kanserleride var. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada limon ağacı bileşenlerinin Adriamycin adlı bütün dünyada genellikle kemoterapide kullanılan ilaçtan 10.000 kat daha iyi olduğu gösterildi. Daha da hayret verici olan; limon ekstraları  ile yapılan bu terapi sadece kötü huylu kanser hücrelerini yok ediyor ve sağlıklı hücrelere hiçbir menfi etkisi bulunmuyor.

Birçok Kanser Türünde Etkili

20 den fazla laboratuvar testinde limonun 12 farklı kanser türünde (kolon, göğüs, prostat, akciğer ve pankreas kanserleri dahil) kötü huylu hücreleri yok ettiği görülmüş. Limonun, kemoterapide kullanılan Adriamycin olarak bilinen kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan ilaçtan kat ve kat daha etkili olduğu kanıtlamış. Ayrıca araştırmalarda limon ekstresinin yalnızca kanserli hücreleri yok ettiği, sağlıklı hücrelerde herhangi bir bozulmaya neden olmadığı görülmüştür.

Nasıl Tüketilmeli?

Bilindiği gibi limon C Vitamini deposudur. İçerdiği kimyasallar ile (Sitrik asit, Terpene (hidrokarbon) olarak adlandırılan D-limone, askorbik asit gibi) antikanserojen etkiye sahip olmasının yanında;

  • Limonun flavoroid bileşimlerinin antioksidan,
  • Bakteri enfeksiyonları ile mantarlara karşı antimikrobiyal spektrum olduğu gözlemlenmiş,
  • Limon ya da limon suyunun tüketiminin, yüksek tansiyon ve kolesterolün dengelenmesinde de rol oynadığı sanılmaktadır.

Kaynak ve İleri Okuma

  • Institute of Health Sciences, 819 N. L.L.C. Cause Street, Baltimore, MD1201

Merve Yılmaz

Bartın Üniversitesi Moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunuyum aynı zamanda biyoloji üzerine formasyon aldım. Literatür taramasıni ve makale çevirileri yapmaktan hoşlanıyorum. Gelişmektr olan ülkemizi daha aydınlık geleceğe taşımaktır hedefim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir