Bilim Ve Tekno

Konakta Büyütülen Pankreas Diyabet Tedavisi

Konakta Büyütülen Pankreas Diyabet Tedavisi

Diyabet Tedavisi Çok Yakın

Sıçanlarda büyütülen fare pankreasları, farelere nakledildikten sonra, farelerdeki diyabetin tedavi edildiği gözlendi. Stanford ve Tokyo üniversitelerinde yapılan araştırmada görevli bilim insanları, sıçanlarda büyütülen pankreasın, diyabetli fareye nakledildiğinde hastalığı yok eden ve insülin üreten hücreler oluşturduğunu gözlemledi.

Pankreasların gelişebilmesi için, sıçanların bazı genlerinde oynama yapıldığı, sonuç olarak da hayvanlarda pankreas gelişiminin fare hücrelere dayanmak zorunda olduğu açıklandı. Araştırmacılar, ardından erken dönem embriyolara, herhangi bir hücreye dönüşebilme yeteneğine sahip olan pluripotent kök hücreler yerleştirdikleri açıklaması yapıldı.

Tümör Oluşumu Gözlenmedi

Sıçanlar doğup yetişmesinin ardından araştırmacılar, hayvanların fare hücreleriyle gelişen pankreaslarından alınan, insülin üreten hücreleri, diyabet hastası farelere nakletti. Nakil yapılan farelerin 370 gün gibi bir süre sonra, kan şekerinin normale döndüğü gözlendi. Farelere hücre naklinden sonra 5 gün kadar bağışıklık sistemini baskılayıcı bir tedavi uygulandığı da belirtildi. Araştırma sonrasında tümör oluşumuna dair herhangi bir bulguya ve pluripotent fare kök hücresinin neden olduğu bir anormalliğe rastlanmadığı da dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ