BilimGenelHaber

Konakta Büyütülen Pankreas Diyabet Tedavisi

Google News Abone Ol

Diyabet Tedavisi Çok Yakın

Sıçanlarda büyütülen fare pankreasları, farelere nakledildikten sonra, farelerdeki diyabetin tedavi edildiği gözlendi. Stanford ve Tokyo üniversitelerinde yapılan araştırmada görevli bilim insanları, sıçanlarda büyütülen pankreasın, diyabetli fareye nakledildiğinde hastalığı yok eden ve insülin üreten hücreler oluşturduğunu gözlemledi.

Pankreasların gelişebilmesi için, sıçanların bazı genlerinde oynama yapıldığı, sonuç olarak da hayvanlarda pankreas gelişiminin fare hücrelere dayanmak zorunda olduğu açıklandı. Araştırmacılar, ardından erken dönem embriyolara, herhangi bir hücreye dönüşebilme yeteneğine sahip olan pluripotent kök hücreler yerleştirdikleri açıklaması yapıldı.

Tümör Oluşumu Gözlenmedi

Sıçanlar doğup yetişmesinin ardından araştırmacılar, hayvanların fare hücreleriyle gelişen pankreaslarından alınan, insülin üreten hücreleri, diyabet hastası farelere nakletti. Nakil yapılan farelerin 370 gün gibi bir süre sonra, kan şekerinin normale döndüğü gözlendi. Farelere hücre naklinden sonra 5 gün kadar bağışıklık sistemini baskılayıcı bir tedavi uygulandığı da belirtildi. Araştırma sonrasında tümör oluşumuna dair herhangi bir bulguya ve pluripotent fare kök hücresinin neden olduğu bir anormalliğe rastlanmadığı da dikkat çekti.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir