GenelMakalelerSağlık

Keten Tohumu Zayıflatır Mı?

Google News Abone Ol

Zayıflama Süreci

Etrafımızdaki birçok insan kilo vermek için büyük bir mücadele içerisindedir. Genellikle çoğu hayatı boyunca kilo veremeyeceğini ve bu durumun sadece ona özel olduğunu düşünür ama tabiki durum tam olarak öyle değildir. Kilo vermek için bakış açınızı ya da muhtemelen bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Kilo verme süreci basit bir süreç olarak algılanmamalı çünkü bu süreç mümkün olduğunca sabır ve özveri gerektirir.

Günümüzde obezite oranı artış göstermekte olabilir. Ancak bu, başarılı bir şekilde kilo veremeyeceğiniz veya sağlıklı beslenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çok az insanın uzun vadede kilo verebildiği inancını dikkate alarak başarılı kilo vermeyi sağlayan yöntemleri anlamak için, araştırmacılar 1994 yılında Ulusal Kilo Kontrol Kayıt Defteri (NWCR) aracılığıyla kilo kaybı yaşayan 10.000’den fazla bireyi takip etmeye başladı. Kayıt defterine katılmaya hak kazanmak için, katılımcılar 30 veya daha fazla kilo vermiş ve bir seneden fazla o kiloyu korumuş olmalıdır. Araştırmacılar kilo verenlerin bu süreçte uyguladığı stratejileri incelemek için yıllık takip anketleri düzenlediler. Bu incelemede bulunan sonuçlarda;

 • Düzenli egzersiz yapma (haftanın 5-6 günü bir saat tempolu yürüyüş)
 • Düşük kalorili, düşük yağlı diyet
 • Günlük kilolarını izleme
 • Günlük kahvaltı dahil düzenli bir yemek planı oluşturma

Buna benzer sonuçlara vardılar.Uzun vadeli başarı söz konusu olduğunda önemli olan nokta, aldığınız her kalorinin size avantaj sağlayıp sağlamadığını belirlemek ve tek bir besin odaklı ilerlememektir. Bu yüzden keten tohumu sağlıklı besin kategorisine girse bile kilo vermek için mucizevi besin olarak görülmemelidir.

Keten Tohumu Nedir?

Botanik olarak Linum usitatissimum olarak bilinen keten bitkisinin küçük kahverengi tohumlarıdır. Küçük kahverengi tohumlar uzun yıllar kabızlık için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Keten tohumları, hem mutfak hem de endüstriyel amaçlar için yıllardır kullanılmaktadır. Keten kullanan insanların ilk kaydı, Güney Mezopotamya’nın mezar odalarının antik yaşamın önemli bir parçası olarak sergilendiği MÖ 5000 yıllarına dayanır. Keten; Avrupa, Afrika, Asya ve sonunda Kuzey Amerika’ya yayıldıkça popülaritesi arttı. Bugün keten, boya ve biyolojik olarak parçalanabilir, muşamba gibi çok çeşitli ürünlerde katkı maddesi olarak kullanılır, kumaşa işlenir hatta kendi başına bir besin maddesi olarak tüketilir.

Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu içerik bakımından oldukça zengindir; içerisinde lif(hem çözünür hem çözünmez), omega 3-yağ asitleri ve lignanlar bulunur. Keten tohumu, her ikisi de hormona duyarlı kanserler olan meme ve prostata karşı koruyabilen bir fitoöstrojen çeşidi olan lignanların en zengin kaynağıdır.

Kilo kaybı için sihirli bir çözüm olmasa da sağlıklı tohumların kilo vermenize yardımcı olabileceği yönünde bilimsel araştırmalar var. Uluslararası Vitamin ve Beslenme Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir 2019 çalışması, keten tohumu takviyesinin(günde 3 yemek kaşığı) sağlıklı bir yaşam tarzına ek olarak bir de kilo kaybetmeye yardımcı olduğunu buldu.Hatta keten tohumu ile takviye edilenlerin kolesterol seviyelerinde ve bağırsak hareketlerinde iyileşmeler olduğu kaydedildi. Aynı zamanda çalışmanın yazarları, keten tohumunun kilo kaybına nasıl yardımcı olabileceğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu da belirtti. Zaten keten tohumları, iyi bir lif kaynağıdır. Amerikan Hekimler Fakültesi tarafından yayınlanan bir 2015 çalışması, diyetinize daha fazla lif eklemenin kilo kaybını teşvik etmede etkili olduğunu buldu. Lif, sindirilemeyen bir karbonhidrat olduğu için sizi uzun süre tok tutar bu yüzden daha az yersiniz.

Keten tohumunun sağlıklı olduğuna dair birçok araştırma yapılmıştır. Kabızlık önleme, kalp sağlığı, otoimmün hastalık riski, iltihap azaltma ve potansiyel kanser riskini azaltma gibi konularda oldukça faydalıdır.

Keten Tohumu Çeşitleri

 1. Bütün keten tohumu: Keten tohumu bütün yenir, lif ve lignan açısından zengindir. Keten tohumlarından omega 3 yağ asitlerini alabilmek için tohumları çok iyi çiğnemeniz gerekir. Depolama açısından, bütün keten tohumları 10 aya kadar oda sıcaklığında tutulabilir.
 2. Öğütülmüş keten tohumu: Keten tohumlarının tüm beslenme faydaları (omega 3 yağ asitleri, lif ve lignanlar) öğütüldüğünde elde edilir. Öğütülmüş keten tohumları, açıldıktan sonra en fazla 3 ay boyunca buzdolabında veya dondurucuda saklanır. Bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumunda yaklaşık 1.6 gr omega 3 yağ asidi vardır.
 3. Keten yağı: Keten yağı bütün keten tohumundan çıkarılır. Yağ veya jel takviyeleri olarak satılmaktadır. Keten yağını serin ve karanlık bir yerde tutmak en iyisidir(ideal olarak buzdolabında). Omega 3 yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır ama yağ ekstaksiyon işlemi sırasında çıkarıldığı için içerisinde lif ve lignan bulunmaz. Bir yemek kaşığı keten yağında yaklaşık 7.2 gram omega 3 yağ asidi vardır.

Öğütülmüş keten tohumları aralarındaki en iyi seçimdir, çünkü sindirimi daha kolay ve bütün keten tohumlarının sindirilmemiş halde sisteminizden geçtiği için beslenme yararlarından daha fazla yararlanabiliyorsunuz.

Bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumunda:

 • 37 kalori
 • 3 gram yağ
 • 1.3 gram protein
 • 2 gram karbonhidrat
 • 1.9 gram lif

aynı zamanda magnezyum, bakır, manganez ve tiamin de içerir.

Beslenme programınızdaki tahıl, yoğurt, patates püresi, makarna, kekler, kurabiyeler, ekmekler ya da salata sosları, sebzeler içine kısacası istediğiniz yemeğe 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Kaynak ve İleri Okuma

 • http://www.nwcr.ws/
 • https://badgut.org/information-centre/a-z-digestive-topics/flax-what-you-need-to-know/
 • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169414/nutrients

Hicran Koçgürbüz

Ben Hicran Koçgürbüz.Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4.sınıf öğrencisiyim.Sağlıklı beslenmenin yaşamın en önemli faktörü olduğunu düşündüğüm için deneyimlerimi ve öğrendiklerimi burda sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir