BilimGenelMakalelerSağlık

Keratokonus Nedir?

Google News Abone Ol

Keratokonus Nedir?

Kornea göze gelen ışınların kırıldığı en önemli göz tabakasıdır. Bu bölgede oluşan değişimler ışınların yanlış odaklanmasına sebebiyet vererek görme kalitesini ciddi şekilde bozarlar. Keratokonus, gözün korneasının öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi ile ortaya çıkan her iki gözü birden etkileyen, ilerleyici, genetik bir hastalıktır. Kornea sivrileşmesi olarak da bilinmektedir. Genetik yatkınlığı olan ve alerjik bünyelerde daha sık görülür.

Keratokonus genellikle 15-16 yaşlarında başlar ve 35 yaşına kadar ilerleme gösterebilir. Hastalığın ilk evrelerinde oluşan şikayet genellikle gözlük numarasının sık değişmesidir. Hastalık ilerledikçe de gözlük ile net bir görme sağlanamaz. Kadınlarda görülme olasılığı daha yüksek olan keratokonus yüksek dereceli astigmata ve görme kayıplarına neden olur.

Keratokonus Nedenleri

Keratokonusa yol açan kornea dokusunun zayıflamasının, kornea içindeki enzimlerin dengesizliği nedeniyle olabileceğini düşündürmektedir. Bu dengesizlik korneayı serbest radikal denilen bileşiklerin oksidatif hasarına daha duyarlı hale getirerek zayıflamasına ve sivrilmesine neden olur. Oksidatif hasar ve korneanın zayıflaması için risk faktörleri arasında genetik bir yatkınlık bulunur.

Keratokonus ayrıca güneşten gelen ultraviyole ışınlarına aşırı derecede maruz kalma buna bağlı olarak gözlerin kuruması ve kaşınması nedeniyle hızlı ilerleme gösterebilir.

Keratonusun oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik olarak oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ailesinde keratonus bulunan kişilerin çocuklarında yüksek dereceli miyop astigmat ve keratonusa rastlanılmaktadır.

Genetik etkilerin yanı sıra alerjik bünyeye sahip olan kişilerin alerji nedeniyle sürekli olarak gözlerini kaşımaları keratokonus riskini arttırmaktadır.

Keratokonus nedir

Keratokonus Belirtileri

 • Keratokonus bir anda ortaya çıkabilir veya zaman içine yayılarak gelişebilir.
 • Başağrısı
 • Gözlerde iritasyon
 • Gözde zorlanma
 • Bulanık görüş
 • Işık hassasiyeti
 • İlerleyen uzağı görememe durumu
 • Yansıma ve ışık etrafında hareler
 • Sürekli değişen miyop ve astigmat
 • Gözlük kullanımının yetersiz kalması
 • Gözün sürekli olarak kaşınması
 • Göz numarasının her muayenede değişmesi

Keratokonus Tedavisi

Gözlüğe rağmen azalan görme keskinliğini arttırmada en etkili tedavi şekli kontakt lenstir. ClearKone Hybrid Kontakt Lensler de hastaların görme kalitesini rahatsızlık vermeden arttırabilmektedir.

Keratokonus tedavisinde sıkça kullanılan bir diğer yöntem ise CCL (corneal cross linking) tedavisidir. Bu tedavi yöntemi ile korneal kolojenin direnci arttırılarak keratokonusun ilerlemesi durudurulabilmektedir. Tedavide kullanılan ultraviole A ve damla formundaki riboflavin ile kornea liflerinin bağları arttırılarak korneanın daha da güçlenmesi amaçlanmaktadır. CCL tedavi yöntemi ile kornea nakli ihtiyacı ortadan kaldırılarak hastalığın ilerlenmesi engellenir.

Eğer kornea incelmesi durdurulamazsa görmede ciddi derecede azalma gerçekleşir ve kornea nakli gerekebilir.

Mervenur Yetim

Merhaba; ben Mervenur Yetim 1997 Şanlıurfa doğumluyum. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunuyum. Sürekli çalışan, kendini geliştiren ve daha çok şey öğrenmek için çabalayan, öğrenmeye açık ve çalışmayı çok seven biri olarak öğrendiklerimi herkesle paylaşmayı amaçlı[email protected] mail adresinden ulaşabilir, merak etiğiniz şeyleri sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir