BilimGenelMakalelerSağlık

Kefir ve Gençleştirici Özelliği

Google News Abone Ol

İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyen probiyotikler içeren kefir yaşlanmayı yavaşlatıyor. Kefir kullananlar, kefir ile kendilerini dinç hissettiklerini ve kefirin sakinleştirici özelliği olduğunu belirtiyorlar. Mucizevi ve doğal bir besin olan kefirin hiçbir yan etkisi yok. Cilde, karaciğere bağırsaklara kan dolaşımına, tansiyona çok iyi geliyor. Hücreleri yenileyip güçlendiriyor.

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler; insanın bağırsak sistemine yerleşir, mikrobiyal dengeyi iyileştirir, yararlı faaliyette bulunur. Bakteriyel tedavi edici, mikrobiyal tedavi edici veya bakteriyal immün sistem düzenleyici. Probiyotik mikroorganizmalar; bazı gıdaların bileşiminde ve sağlıklı insanların intestinal sisteminde doğal olarak bulunur. Aynı zamanda süt, fermente süt ürünleri (yoğurt, kefir, peynir…)  bebek mamaları, malt ve tahılların fermente ekstraktları gibi gıda maddeleri aracılığı ile ya da kapsül veya tablet halinde vücuda alınabilir. Probiyotik mikroorganizmaların bağırsak mikroflorası üzerinde etkili olabilmesi için yeterli miktarda ve canlı olarak bağırsak sistemine ulaşması ve buraya yerleşmesi gerekir. İntestinal sistem bozukluklarına karşı muhtemel etki mekanizmaları: Antimikrobiyal maddelerle patojen bakterilerin inhibisyonu, tutunma bölgelerinin bloke edilmesi, besin maddeleri için rekabet, immün sistemin uyarılması. Süt,  süt ürünleri,  özellikle de yoğurt, kefir gibi geleneksel fermente süt ürünleri günlük diyette bulundurulmalı, yaşlı ve bebeklerde uzun süre antibiyotik tedavisi gören hastalarda probiyotik ürün tüketimi tercih edilmeli.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir