AmetallerElementlerGenelMakaleler

Karbon (C) Elementi Nedir?

Google News Abone Ol

Karbon (C) Elementi

Karbon,  2. Periyotta ve 4A grubunda bulunmaktadır. C sembolüyle gösterilir. Ametaldir.  6 elektron, 6 proton, 6 nötronu vardır. Bazı elementlerle birleşerek canlı hayatını meydana getirir. Hidrojen, Oksijen ve Azotla yaptığı bileşikler canlı yaşamı için çok önemlidir. Erime noktası 3500, kaynama noktası 4800 derecedir.  Tüm canlılarda Karbon elementi bulunur. Yer kabuğunun yaklaşık %1’inde bulunur. Evrende en fazla bulunan 6. elementtir. Oda koşullarında katıdır ve siyah renktedir ya da renksizdir.

Karbonun Allotropları

Amorf, grafitelmas ve fullerendir. Bunlar saf karbondan oluşur. Elmas, elektriği iyi iletmez fakat ısıyı iyi iletir. Grafit ise elektriği iletir. Şimdiye kadar karbonun yarım milyonun üzerinde farklı bileşiği bulunmuştur. Karbon atomu hidrojen, oksijen ve azot atomlarıyla çok farklı geometrik şekil ve sıralamalarda bir milyon yedi yüz bin farklı şekilde birleşerek farklı maddeler meydana getirir.  Element halindeki karbon elmas ve grafit olarak görülür. Kömür ve kok amorf yapılıdır. Kömürden ayrımsal damıtmayla karbon elde edilir. Saf karbon, şekerin havasız ortamda ısıtıp ayrıştırılmasıyla elde edilir.

Karbon; su, hava ve toprakta bulunur. Oksijenle birleşerek CO (Karbonmonoksit) ya da CO2(Karbondioksit)’i oluşturur.

Sıvı yağların dehidrasyonunda, nükleer tepkimelerin kontrolünde, demir ve alaşımların işlenmesinde, lastiklerin renklendirilmesinde, plastik sanayisinde kullanılır. Karbon-14 izotopu radyoaktif yaş belirlenmesinde kullanılır.

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir