GenelHaberSağlık

Kanser Türkiye’de İkinci Ölüm Sebebi

Türkiye’nin Kanser İstatistikleri Açıklandı

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Kalyoncu, kanserin dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler arasında ikinci sırada gelen bir toplum sağlığı problemi olduğunu söyledi. Birinci sırada ise kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kalyoncu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kanserin dünyadaki ölümlerin büyük kısmından sorumlu olduğunu söylerken kanserin, normal hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ve büyümesiyle ortaya çıktığını, erken tanı ve korunma stratejileri ile önlenebileceğini belirtti. Ardından yapılan araştırmalara göre, 2030’a gelindiğinde yıllık 22 milyona ulaşmasının beklendiğini aktardı.Ali Fuat Kalyoncu, akciğer kanserinin, dünyada en sık görülen ve bu hastalığa bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü, akciğer kanserinin 2012’de toplam 1,8 milyon yeni olgu ile tüm kanserlerin yüzde 12,9’unu meydana getirdiğini bildirmiştir. Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının 2012 verilerine göre, akciğer kanseri ülkemizde tüm nüfus ve erkeklerde en sık görülen kanser tipidir, kadınlarda ise beşinci sıklıktadır. Erkeklerde tüm kanserlerin yüzde 21,8’ini, kadınlarda ise yüzde 4,9’unu oluşturmaktadır.”

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı