GenelHaberSağlık

Kanser Türkiye’de İkinci Ölüm Sebebi

Google News Abone Ol

Türkiye’nin Kanser İstatistikleri Açıklandı

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Kalyoncu, kanserin dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler arasında ikinci sırada gelen bir toplum sağlığı problemi olduğunu söyledi. Birinci sırada ise kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kalyoncu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kanserin dünyadaki ölümlerin büyük kısmından sorumlu olduğunu söylerken kanserin, normal hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ve büyümesiyle ortaya çıktığını, erken tanı ve korunma stratejileri ile önlenebileceğini belirtti. Ardından yapılan araştırmalara göre, 2030’a gelindiğinde yıllık 22 milyona ulaşmasının beklendiğini aktardı.Ali Fuat Kalyoncu, akciğer kanserinin, dünyada en sık görülen ve bu hastalığa bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü, akciğer kanserinin 2012’de toplam 1,8 milyon yeni olgu ile tüm kanserlerin yüzde 12,9’unu meydana getirdiğini bildirmiştir. Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının 2012 verilerine göre, akciğer kanseri ülkemizde tüm nüfus ve erkeklerde en sık görülen kanser tipidir, kadınlarda ise beşinci sıklıktadır. Erkeklerde tüm kanserlerin yüzde 21,8’ini, kadınlarda ise yüzde 4,9’unu oluşturmaktadır.”

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Kanser hastalığı ölümlerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Kesin tedavisi bulunsa nasıl olurdu acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir