BilimGenelHaberTeknoloji

Kan Taramasıyla Alzheimerda Erken Tanı

Google News Abone Ol

Amerika Missouri ‘deki araştırmacılar Alzheimer markerlarını tespit edebilecek kan testi geliştirdiler. Testin, hasta henüz bunama ve kafa karışıklığı belirtilerini göstermeden tanı koymayı sağlayacağı belirtiliyor.

Bulgular Uluslararası Konferansta Sunuldu

Halihazırda kullanılan Alzheimer tanı yöntemi PET (pozitron emisyon tomografisi) taraması. Bu tarama ile hastalığın temel sebebi olan beyinde nöronların üzerinde amiloid plak birikimi tespiti yapılarak tanı koyulur. Ancak plak tespiti yapıldığında hastalığın ileri safhasına gelinmiş oluyor. Ayrıca pahalı olması nedeniyle PET taramasına alternatif arayan bilim insanları kan taraması ile tanıyı geliştirdiler.

Kan taraması ile tanının hem maliyetinin çok düşük olması hem de hastalığa yakalanma riskini belirtilerin başlamasından yıllar önce belirleme imkanı sağlaması nedeniyle büyük önem arz ediyor.

Ayşe İnce

Temmuz 93 doğumluyum. Ankara'da yaşamaktayım. 2012-2017 arasında Kırıkkale Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi öğrencisiydim. Şu anda ise Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nde öğrenim görmekteyim. Bilim adına her şeye ilgi duyar ve kendimi farklı alanlarda geliştirmeye, genel  ve alansal kültürümü artırmaya her daim çaba gösteririm. İleri düzey İngilizce biliyorum ve farklı dilleri de öğrenme çabasındayım. Tıp kökenim ve şu an almakta olduğum eğitim ile sağlık alanında kayda değer bir yönetici olmayı hedefliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir