GenelMakalelerSağlık

Kan Basıncı ve Beynimiz

Google News Abone Ol

Tansiyon Önemlidir

Yüksek tansiyonun etkilerini düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen, kalp krizi ve inmedir. Yüksek tansiyonlu birçok hasta koroner arter hastalığı veya kalp yetmezliği geliştirir ve bunun sonucu olarak birçoğu ölür. Vücudun tüm bölümleri dolaşıma bağlıdır ve birçok organ, tedavi edilmemiş yüksek tansiyonun etkisiyle muzdariptir. En büyük risk altındaki organlardan biri de beyindir. Yüksek basınç, kısa bellek demektir.

Çeşitli hastalıklar ve ilaçlar hafıza kaybına neden olabilir, araştırmalara göre, yüksek tansiyonun yaşlanan beynin üzerinde bir etkisi olduğu giderek daha netleşmektedir.

Hafif bilişsel bozukluk bir sorun olabilir, ancak genellikle kontrol edilebilir. Ancak ciddi hafıza kaybı felâkettir; hafıza, akıl yürütme ve yargıda ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Ayrıntılar çalışmadan çalışmaya göre değişir, ancak kanıtların ağırlığı, yüksek tansiyonun, hafif kognitif bozukluk, vasküler bunama adı verilen demans tipi ve hatta Alzheimer hastalığı riskini arttırdığını düşündürmektedir. Hem yüksek sistolik hem de yüksek diyastolik basınç (küçük ve büyük tansiyon) burada büyük bir rol oynamaktadır. Genel olarak, tansiyon ne kadar yüksekse ve tedavi olmadan ne kadar uzun devam ederse, risk o kadar yüksek olur.

Çoğu araştırmalar büyük yetişkinlere odaklanmaktadır. Örneğin, 71-93 yaş arasındaki 2.505 erkek üzerinde yapılan bir araştırma, sistolik basınçları 140 mmHg veya daha yüksek olan erkeklerin demans gelişme olasılığı sistolik basınçları 120 mmHg’nin altında olan erkeklerden daha yüksek olduğunu bulmuştur. 18-46 yaşları arasındaki ve 47-83 yaş arasındaki insanlarda kan basıncını ve bilişsel işlevini değerlendiren bir araştırma, her iki yaş grubunda da yüksek sistolik ve diyastolik basınçların zamanla bilişsel düşüş ile bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur.

Tansiyonu tedavi edin, demansı önleyin!

Demans nedeniyle ortaya çıkan  hasar ve sakatlık tersine çevrilemez. Bu önlemenin iki kat önemli olmasını sağlar. Yüksek tansiyonun tedavisi demansın önlenmesine yardımcı olabilir mi?

Evet, İşte Bazı Deliller;

Avrupalı ​​bilim adamları, yüksek tansiyon için uzun süreli terapinin demans riskini% 55 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Bir Amerikan çalışması tedavi % 38 daha düşük riskle ilişkilendiriyor.

Bir diğeri, her yıl yapılan tedavi demans riskinde %6’lık düşüş ile ilişkili olduğunu bildirmiştir.

Amerikalı kadın ve erkeklerin yaptığı bir araştırma, terapiyi Alzheimer hastalığının riskinde% 36’lık bir azalmaya bağladı.

Harvard ve Boston Üniversitesi’nden araştırmacılardan oluşan bir ekip, altı aylık yüksek tansiyon tedavisi sonucunda beyindeki kan akışının düzeldiğini bildirdi.

Yüksek tansiyonunuz varsa geç kalmadan tedaviye başlamanız başta beyniniz olmak üzere diğer organlarınızın da korunmasını sağlayacaktır.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı