Bilim Ve Tekno

Kalp Kapak Tamir Yöntemi: “Sihir”

Kalp Kapak Tamir Yöntemi: “Sihir”

Kalp Kapağı Tamirinde Devrim Niteliğinde Buluş

En son internet haberlerinde yayınlanan ve son 10 yılın en büyük buluşu olarak nitelendirilen, “Kalp Kapak Tamir Yöntemi” bilim dünyasının kapılarını tıp için bir kez daha açtığını gözler önüne serdi. Bilimin ve teknolojinin, tıp için ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Yöntemin bu kadar sihirli olmasının deneni, kalp çalışırken yapılması ve 1.5 saat kadar bir operasyon süresinin olmasının dışında risk oranlarının %3 hatta %1’lere kadar iniyor olması.

Haber7‘de de konu alınan haberin detaylarına indiğimizde, uzmanların “Son 10 yılın en büyük buluşu.” olarak nitelendirdiğini görüyoruz.

Uzmanlara göre bu yöntem sayesinde mitral kalp kapak ameliyatları çok daha başarılı geçecek. Yöntemi Avrupa‘da uygulayan ve bu konuda hekimlere eğitim veren 8 kişiden biri olan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Sihirli” kalp ameliyatı ile doku uyumsuzluk derdi ortadan kalkıyor. Bununla birlikte, Köksal’ın söylediğine göre yöntem 1-2 yıl içerisinde yaygın olarak kullanılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ