BilimGenelMakalelerSağlık

Kalp Kapak Tamir Yöntemi: “Sihir”

Google News Abone Ol

Kalp Kapağı Tamirinde Devrim Niteliğinde Buluş

En son internet haberlerinde yayınlanan ve son 10 yılın en büyük buluşu olarak nitelendirilen, “Kalp Kapak Tamir Yöntemi” bilim dünyasının kapılarını tıp için bir kez daha açtığını gözler önüne serdi. Bilimin ve teknolojinin, tıp için ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Yöntemin bu kadar sihirli olmasının deneni, kalp çalışırken yapılması ve 1.5 saat kadar bir operasyon süresinin olmasının dışında risk oranlarının %3 hatta %1’lere kadar iniyor olması.

Haber7‘de de konu alınan haberin detaylarına indiğimizde, uzmanların “Son 10 yılın en büyük buluşu.” olarak nitelendirdiğini görüyoruz.

Uzmanlara göre bu yöntem sayesinde mitral kalp kapak ameliyatları çok daha başarılı geçecek. Yöntemi Avrupa‘da uygulayan ve bu konuda hekimlere eğitim veren 8 kişiden biri olan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Sihirli” kalp ameliyatı ile doku uyumsuzluk derdi ortadan kalkıyor. Bununla birlikte, Köksal’ın söylediğine göre yöntem 1-2 yıl içerisinde yaygın olarak kullanılacak.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı