GenelHaberTeknolojiUzay

İTÜ Öğrencilerden “Yerli Mars Keşif Aracı”

Google News Abone Ol

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrencileri, Türkiye’de bir ilki amaçlıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki çeşitli fakültelerden oluşan ve daha önce bir çok projede imzası olan Rover Takımı, Mars’ta kullanılması amacı güdülerek, bir Mars Keşif Aracı üzerinde çalışıyor.

Türkiye Uzay Çalışmalarının Önü Açılabilir

Ekibin amacı geliştirecekleri bu keşif aracı ile, uluslararası bir yarışma olan University Rover Challenge (URC)’ye katılmak. Her yıl düzenlenen Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (MDRS) gerçekleştirilen, üniversite öğrencilerinin geliştirdikleri roverlar ile yarıştıkları bu yarışmaya bugüne kadar Türkiye’den hiçbir bir takım katılmadı. Yani İTÜ‘nün Rover Takımı aynı zamanda bir ilki hedefliyor. Türkiye’yi bu yarışmada temsil etmek istiyorlar. Mars’ın yüzeyinde keşif yapmak için geliştirilen aracın uzaktan kontrole ve otonom sürüş teknolojisine de destek verdiği açıklandı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir