GenelHaberTeknolojiUzay

İTÜ Öğrencilerden “Yerli Mars Keşif Aracı”

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrencileri, Türkiye’de bir ilki amaçlıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki çeşitli fakültelerden oluşan ve daha önce bir çok projede imzası olan Rover Takımı, Mars’ta kullanılması amacı güdülerek, bir Mars Keşif Aracı üzerinde çalışıyor.

Türkiye Uzay Çalışmalarının Önü Açılabilir

Ekibin amacı geliştirecekleri bu keşif aracı ile, uluslararası bir yarışma olan University Rover Challenge (URC)’ye katılmak. Her yıl düzenlenen Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (MDRS) gerçekleştirilen, üniversite öğrencilerinin geliştirdikleri roverlar ile yarıştıkları bu yarışmaya bugüne kadar Türkiye’den hiçbir bir takım katılmadı. Yani İTÜ‘nün Rover Takımı aynı zamanda bir ilki hedefliyor. Türkiye’yi bu yarışmada temsil etmek istiyorlar. Mars’ın yüzeyinde keşif yapmak için geliştirilen aracın uzaktan kontrole ve otonom sürüş teknolojisine de destek verdiği açıklandı.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı