BilimGenelHaber

İstanbul Boğazı’ndaki Turkuaz Renk

Google News Abone Ol

İstanbul Boğazı‘nda son günlerde suyun rengi turkuaza dönmüş durumda. Son bir haftadır suların her zamanki renginden farklı bir renge büründüğü görünüyor. Boğaz sularında günlerdir turkuazımsı, yeşil bir renk hakim.

İstanbul Boğazı Turkuaz Rengini Aldı

İstanbul’da günlerdir turkuaz akan suyun hakkında balıkçıların kimisi yağmur suyunun etkisinden, kimisi deniz analarının çoğalmasından kimisi de boğaza bir kanaldan temiz su verilmesinden söz ediyor.

Bu durumun geçtiğimiz yıllarda da yaşandığı fakat uzun süreli olmadığı için fark edilmediği bilgiler arasında. Bu değişimin 10 gündür bütün Karadeniz’de yaşandığı söyleniyor.

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam söz konusu renk değişiminin kaynağının  bilimsel adı “Emiliania huxleyi” olan kalsiyum karbonat zengini mikroorganizmalar olduğunu, Karadeniz’de bu organizmaların yoğunluğunda büyük bir patlama yaşandığını belirtip şunları söyledi,  “Son 10 gündür Sahra’dan gelen yağmurlar bunu tetikledi. Bütün Karadeniz’de bu var. Boğazdaki üst akıntı Karadeniz’den geldiği için İstanbullular bunu net olarak görebiliyor.”

https://www.youtube.com/watch?v=Z0ewjKLyKlk

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir