BilimGenelHaberTeknoloji

İlk Kez Beyin İnternete Bağlandı

Google News Abone Ol

Güney Afrika Wits Üniversitesi‘nde görev alan bilim insanları, beyini internete bağlamanın bir yolunu bulduğunu açıkladı. Brainternet adını koydukları proje biyomedikal sektörde önemli bir yer kapladı. Beyin nesneleri www formatına bağlandı. EEGG cihazı beyin dalgalarını biriktirerek Raspberry Pi bilgisayarına aktardı. Bu şekilde aldığı beyin dalgaları neyle ilgili ise onla bağlantılı bir site açılıyor. Wits Üniversitesi’nde bu programda görev alan Adam Pantanowitz‘ Brainternet yeni nesil beyin-bilgisayar arayüz sistemlerinin öncüsüdür.Normalde insan beyni bilgiyi alarak nasıl işlediğini anlamak kolay değildir. Brainternet bir insanın beyninin ve diğerlerinin anlaşılmasını kolaylaştırmayı hedefliyor’ dierek bu projenin geleceği şekilledirceğine inanıyor.

Beyin Girdi-Çıktısı Alınabilecek

Şuan Wits Üniversitesi’nde çalışmalar halen devam etmekte. Beynin fonksiyonlarını anlamak şuanda kısıtlı proje sonucunda artması planlanıyor. Projenin son halinde beyin girdi-çıktısı alınabileceğini söylüyorlar.Bu sayede beynimizin nasıl ve ne şekilde çalıştığı hakkında da fikir sahibi olacağız.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir