BilimGenelMakalelerSağlık

Hipotansiyon Nedir?

Google News Abone Ol

Kalp kasıldığında damarlara kan pompalar ve kanın damarlara yaptığı basınç sistolik basınçtır. Bizler sistolik basınca büyük tansiyon da deriz. Kalp kası gevşediğinde ise kanın damarlara yaptığı basınca diastolik basınç denir ve bu da küçük tansiyondur. Büyük tansiyon 120, küçük tansiyon ise 80 olarak normal kabul edilse de normal kabul edilen kan basıncı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

İnsan kan basıncının kendi normalleri altına düşmesi sonucu oluşan sağlık problemi ise hipotansiyon olarak adlandırılır. Normal olarak genelleştirilmiş 120/80 değerleri göz önüne alındığında hipotansiyon değerlerini de 90/60 değerlerinin altına düşmesi olarak genelleştirebiliriz.

Peki neyin sonucu olarak tansiyonumuz 90/60 değerlerinin altına düşer ve hipotansiyon söz konusu olur?

Hipotansiyon Sebepleri

Başta vücudun susuz kalması, yetersiz beslenme gibi basit sebeplerin yanı sıra ciddi sebeplerden ötürü de hipotansiyon gözlemlenebilir. Kalp rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, ciddi derecede enfeksiyon ve ilaçlar da hipotansiyona neden olabilir. Bunun yanı sıra hamilelik, ciddi kan kayıpları ve stres, korku ve kaygı altında kalmakta bu sebepler arasında yer almaktadır.

Tansiyonumuzun düştüğünü nasıl anlarız?

Hipotansiyon Belirtileri

  • Baş dönmesi, mide bulantısı
  • Göz kararması ve bulanıklaşması
  • Sersemlik ve halsizlik durumu
  • Hızlı nefes alıp verme ve kalbin hızlı atması
  • Soğuk ve nemli soluk cilt

Hipotansiyon Tedavisi

Hipotansiyon genel de bir sorun olarak görülmese de ciddi sebepler sonucu oluşuna hipotansiyonda kişinin tansiyonunun kendi normallerine getirilmesi ve sebeplerin tespit ve tedavisi amaçlanmaktadır.

Hipotansiyon belirtisi yaşan kişiler oturmalı veya yatmalı ve ayaklarını kalp hizasında tutmalıdır. Bu basit bir yöntemdir ve bunun sonucu hipotansiyon durumunda bir değişiklik söz konusu olmazsa tıbbi destek alınmalıdır.

Gizem Tutkun

Merhaba, ben Gizem. İstanbul'da yaşıyorum, Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik bölümünde tam burslu olarak okuyorum. Öğrenmek için öğretmenin iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir