BilimGenelSağlık

Glokom Hastalığı Nedir?

Google News Abone Ol

Bilinenin aksine “Glokom” çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır. Glokom çeşitli türlere sahip bir hastalıktır ancak genellikle 40’lı yaşlardan sonra genellikle açık açılı glokom görülmektedir. Halk arasında genellikle göz tansiyonu ile karasu hastalığı olarak bilinen bu hastalık, uzmanların söylediğine göre göz iç basıncının yükselmesine bağlı olarak oluşabiliyor. Özellikle 40 yaşından sonra görülen bu hastalık, hissettirmeden yavaş yavaş göz sinirlerinde kalıcı hasara neden olarak, ilerleyen zamanlarda körlüğe sebep olabiliyor.

Uzman Doktordan Glokom Açıklaması

Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Can Üstündağ, özellikle ailesinde glokom hastalığı olanların daha fazla dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulunarak, “Bunun nedeni ise glokom gelişme riskinin bu kişilerde 6 kat daha fazla olması. Hastalık ancak dikkatli bir muayene ve yüksek teknoloji cihazlar ile tespit edilebiliyor. Bu yüzden ailesinde glokom hikayesi bulunan kişiler başta olmak üzere, risk altındaki herkesin 35 yaşından itibaren yılda 1 kez göz muayenesi olmaları kalıcı görme kaybının önüne geçmek için çok önemli.” ifadelerinde bulundu.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir