SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Fotoğraf Çeker Gibi Hastalık Teşhisi

Fotoğraf Çeker Gibi Hastalık Teşhisi

ABD’de yapılan bir araştırma, genetik hastalıklarımıza telefon kameramızla fotoğraf çekmek kadar basit bir süreçle tanı koyabileceğimize işaret ediyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne bağlı Ulusal İnsan Genom Araştırma Enstitüsü‘nden araştırmacılar, havalimanlarında ve Facebook’ta da bulunan yüz tanıma yazılımını nadir bir genetik hastalığın teşhisi için kullandı. Digeorge sendromu olarak da bilinen bu hastalıkta Ulusal İnsan Genom Araştırma Enstitüsü (NHGRI) ekibinin araştırmaları sayesinde, görünüşte teşhis edilmesi zor tıbbi komplikasyonlara ve bilişsel koşullara yol açan bu rahatsızlık artık yüz tanıma teknolojisi sayesinde tespit edilebilecek.  Karakteristik bir yüz görünümü ile kendini gösteren hastalık, farklı etnik kökenlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu hastalık kalp problemleri, işitme kaybı, yarık damak ve diğer belirgin yüz özellikleri gibi çeşitli kusurlara yol açtığı için teşhis koymak zor. Bununla birlikte erken müdahale, birçok hastalıkta olduğu gibi, kritik bir öneme sahip. NHGRI’dan  Dr.Paul Kruszka “İnsan malformasyonu sendromları dünyanın farklı yerlerinde farklı görünüyor” dedi. “Deneyimli doktorlar bile Avrupa’daki popülasyonların genetik sendromlarını teşhis ederken güçlük çekiyorlar.” sistemin kullanıma sokulmadan önce muhtemelen biraz zaman alacağını, ancak bilim insanları ve dünya genelindeki sağlık uzmanları tarafından kullanılmaya başlanıncaya kadar daha da geliştireceklerini açıkladı. NHGRI ekibi, AfrikaAsya ve Latin Amerika‘daki 101 katılımcının fotoğraflarını inceleyerek geliştirdikleri sistemle, hastaların yüzde 96,6’sını tespit edebildiler.

Şeyh Zayed Enstitüsü‘nden Linguraru, “Sonunda, en son teknoloji ürünlerinin bulunmadığı kliniklerdeki doktorların da akıllı telefonlarla hastaların resimlerini çekip anında sonuç almasını sağlayacak basit bir aracımız olacak,” dedi. Elbette bunun gerçekleşebilmesi için daha fazla klinik araştırmaya ve FDA onayına ihtiyaç var. Araştırmanın ilk çalışması Down Sendromu üzerineydi, şimdiki hedef ise Noonan ve Williams Sendromu olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. BERKKRC dedi ki:

    Teknolojinin sağlık yönünde ilerlemesini her zaman desteklemekteyim. Çünkü sağlık öncelikler arasında ilk sırada olmalı

    1. Meysa Kardelen Akan dedi ki:

      Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Daha fazla bilgi için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

BİR YORUM YAZ