GenelMakalelerSağlık

Fast Food Tüketimi ve Beden Kitle İndeksi

Google News Abone Ol

Beden  Kitle İndeksi Nedir?

Beden  kitle indeksi bir kişinin kilosunun boyuna oranıdır ve kişinin kilosunu “sağlıklı” veya “sağlıksız” olarak sınıflandırmak için sıklıkla kullanılan bir değerdir.  BKİ bireyin kilosunun boyunun karesine bölümüyle bulunur. Birimi kg/m2 dir. Yaşa göre değişmektedir.Tablo 1.Yaşa göre BKI Değerleri

Yaş(yıl)VKİ(kg/m2)
19-2419-24
23-3420-25
35-4421-26
45-5422-27
55-6423-28
65+24-28

Beden kitle indeksi (BKI), erişkinlerde boy ve kilo değerlerinden kolay ulaşılabilen, cinsiyet ayırımı yapılmadan, tüm bireylere uygulanabilen, en yaygın ve geçerli standart bir boy-ağırlık indeksidir.

Tablo 2. BKI değerine göre, yapılan sınıflandırma

BKI (kg/m2)

<18.5                                Zayıf

18.5-24.9                          Normal

25-29.9                             Fazla kilolu

30-39.9                             Obez

obeziteyi değerlendirmek için yaygın olarak kabul gören, en yaygın parametre haline gelmiştir.

Fast Food Tüketimi Beden Kitle İndeksini Nasıl Etkiler?

Self servisle satın alınan veya bekletilmeden tüketilen yiyecek olarak tanımlanan fast food  tarzı beslenme üzerine William J. Heerman ve arkadaşlarının yapmış olduğu bir çalışmada, fast food (örneğin pizza), şekerli içecekler ve tatlıların (şeker dahil) tüketimi de dahil olmak üzere sağlıksız diyet modellerinin yüksek BKİ ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Aynı çalışmada kahvaltı öğününü atlamak da yüksek BKİ  değerine neden olabilir.

Zekiye Nur Özdemir

2 Eylül 1995 Samsun doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Samsun'da aldım. Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Şu anda Samsun'da MEZOderm Güzellik Merkezi diyetisyeniyim. Beslenme,hakkında pek çok insanın, çok şey bildiğini sandığı ancak gerçekte çok az doğruların konuşulduğu bir alandır. Amacım 4 yıl eğitimini aldığım ve severek başında olduğum mesleğimden sizlere doğru bilgi aktarmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı