BilimGenelHaberTeknoloji

Fareler Artık Kontrol Altında!

Google News Abone Ol

Buffalo Üniversitesi‘nde ki bilim insanları fareleri kontrol etmek amacı ile beyinlerine manyetik folyo yerleştirdi. Ve bu sayede farelerin hareketlerini kontrol edebildiler. Bilim insanları koşma,hareket etme, durma gibi eylemlerini gerçekleştirdiği beyindeki bölmeye mageneto-termal  teknolojisi kullandılar.Bu manyeto-termal stimülasyon beyne ısı vererek nöronları uyarıyor ve böylece kontrol edilebiliyor. Ancak bu farelere daha önceden genetik olarak nöronları sıcaklık duyarlı iyon kanalı üretmesi için enjektör verildi. Ancak bu şekilde aktive olabiliyordu.

Araştırma görevlisi Arnd PRALLE “bu metot sayesinde 100 mikrometre uzunluğunda yaklaşık saç teli kalınlığında çok küçük bir grup hücresini hedef alabiliyoruz” açıklamasıyla beyindeki motor korteks küçük dokunuşlarla uyarılabildiklerini söyledi. Araştırmacılar beyin bozuklukları olanların bu yöntemle tedavisinin olabileceğini düşünüyor.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir