BilimGenelMakaleler

Etkili Zaman Yönetimin 7 Farklı Yolu

Google News Abone Ol

Zamanı Etkili Kullanmak

Günlük yaşantımızda değerini bilmediğimiz şeylerden bir tanesi de zamandır. Bildiğimiz gibi zaman; geri alınamaz ,biriktirilmez ve tekrar tekrar kullanılmaz. Zaman sadece kullanılır ve bu yüzden zamanı etkili kullanmamız gerekir. Bu yüzden yapılan bazı yaklaşımlar, insanın hayatına yön vermesi ve zamanı etkili kullanması doğrultusunda yön gösterici olmaktadır. Bu yazımızda da biz bu etkili zaman yönetimi yaklaşımlarından bahsedeceğiz. Tamamen kişisel olduğundan, kendinizi tanıyarak bu zaman yönetimlerinden bir tane seçebilirsiniz.

Zamanı Verimli Kullanma Önerileri

1.KENDİNİ TOPARLA YAKLAŞIMI: Bu yaklaşım dağınıklığın zamanı etkili kullanmayı azalttığını düşünür ve bu yüzden buna göre tedbirler alınmasını ister. Örneğin;

*Günlük eşyalarınızı toplu tutun. Bu dosyalarınız,odanız,dolabınız olabilir.

*Görevlerinizi düzenleyin. Daha sonraya bırakılan işlerde bir aksaklık olmaması için bir plan yapabilirsiniz.

*İş bölümü yap. Kendinize vakit ayırabilceğiniz durumlar bulun ve yetki devredin,her şeyle siz ilgilenemezsiniz.

2.SAVAŞÇI YAKLAŞIM: Bu yaklaşımda bir savaşçı gibi davranarak ,günlük hayatınızda kendinize yer ayırmanızı tavsiye eder.Örneğin;

*Günlük yaşamınızda ki bu yoğun tempoda kendinizi koruyun ve oldukça yer ayırın.

*Bağımsız çalışmak için olabildiğince zaman ayırın ve hızlı davranın.

*Eğer bu yaklaşımı uygulamak istiyorsanız, yalnız kalmaya alışmalısınız. Çünkü bir numaralı kuralı yalnız kalmak ve yalnız çalışmaktır.

*Ayrıntılara kafanızı fazlaca meşgul etmeyin. Önemli işlerini halledin. Bu yüzdende yetki sınırlarınız içindeki işlere odaklanın ve yetki devredin.

3. HEDEF YAKLAŞIMI: Hayatınızda bir hedef olması gerekli bu yaklaşım için ve ona doğru koşar adım için bazı zaman yönetimi kuralları vardır. Örneğin;

*Ne istediğinizi bilin ve başarmak için hedefe yönelik elinizden gelenin en iyisini yapın ve asla durmayın.

*Uzun,orta,kısa vadeli plan yaparak, hedefinize zamanında ulaşarak, kendinize başarma pekiştireci uygulayın.

4. ABC YAKLAŞIMI: Hayatınızdaki önemli kavramları bulmanızı ve buna yönelik eylemler silsilesini tavsiye eder.Örneğin;

*Değerlerini açığa çıkar ve görev sıralaması yap. Akşam yatarken elinize bir kağıt ve defter alın. Yarın yapacaklarınızı yazın. Ve bu yazdıklarınız askıda kalmasın uygulayın.

*Çabalarınızı oldukça önemli işlere yoğunlaştırın. Sizin için önemli olan işlere

5. SİHİRLİ ARAÇ YAKLAŞIMI: Bu yaklaşımın temelinde teknoloji bulunmaktadır. Kendi işinize yarayacak aleti bulun ve onun üzerinde çalışın.

6. KENDİNİ AKINTIYA BIRAKMA YAKLAŞIMI: Bu yaklaşımda da yaşamın doğasına göre nehir boyu ilerlemektir. Kendinizi zorlamadan yola koyulun, herkes nereye gidiyorsa oraya doğru gidin. Ve bu şekilde ünlü ve zengin olmuş insanlarda bulunmakta. Saçma diye düşünmeyin.

7. İYİLEŞTİRME YAKLAŞIMI: Yaklaşımın doğasında olanakları iyileştirme esası söz konusudur.

*Sorunlar daima kişiden kaynaklanır ve sorunu aşmak için kendinizin suçlu olduğunun farkına varın.

*Psikolojik ve sosyolojik etmenleri iyileştirin. Sorunun odağı kendiniz görün ve ona göre davranın.

Evet işte bu 7 yaklaşımdan istediğiniz seçerek kendinize yön verebilir ve zamanınızı istediğiniz şekilde etkili kullanabilirsiniz. Ve siz ,siz olun asla ve kat’a başkası için zamanınızda feragat etmeyin. Çalışmanız gereken durumda çalışın.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir Yorum

  1. Merhabalar,

    ‘’Etkili zaman yönetimi’’ konusunda yazınızda vermis olduğunuz faydalı bilgiler için size teşekkür ederim. Hepimiz için en değerli olan kaynaklardan biri de zaman. Onu etkili kullandığımızda yaşamımızda verimliliğimizi de artırmış oluyoruz.

    Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir