BilimCanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Eşek Arıları Ne İşe Yarıyor?

Eşek arıları halk arasında pek de sevilmeyen canlılar olsalar da doğada var olmalarının bir nedeni bulunuyor. Oldukça fazla türünün olduğu bu böcekler pek çok yerde hastalığa sebep olsalar da aslında onların oldukça önemli görevleri bulunmakta.

Eşek Arılarının Doğadaki Rolü

Eşek arıları için bilim insanları “Haşere Kontrolcüleri” lakabını uygun görüyor. Bunun sebebi olarak ise pek çok haşerenin düşmanı olmaları söyleniyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre eşek arılarının olmadığı bir dünyada aynı işi yapmak için yüklü miktarda paralar harcamalı ve böcek öldürücüler kullanmalıdır.

University College London’dan Dr. Seirian Sumner, eşek arısının doğanın haşere kontrolcüsü olduğunu ve eşek arısı olmayan bir dünyanın, sevmediğimiz ve sinir bozucu bulduğumuz diğer böcekleri kontrol etmek için daha fazla böcek ilacı kullanmamız gerektiği anlamına geleceğini ifade ediyor. Yapılan açıklama şu şekilde devam ediyor; “Onlar böcek dünyasının kötü huylu böcekleri gangsterler olarak görülüyorlar. Oysa aslında onları yararlı bir böcek olarak görmeliyiz. Bizlere iyilik yapıyorlar ve biz bu iyiliğe göz kulak oluyoruz.”

Dr. Sumner ve Gloucestershire Üniversitesi’nden Prof. Adam Hart eşekarısı ve doğal dünyadaki rollerine dikkat çekmek için “Büyük Eşekarısı Araştırması” fikrini ortaya koydu. 2017 yazının sonunda iki haftalık vatandaş bilim projesine toplam 2 bin kişi katıldı ve kimlik tespiti için 6.000’den fazla yaban arısı örneği gönderildi.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı