BilimCanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Eşek Arıları Ne İşe Yarıyor?

Google News Abone Ol

Eşek arıları halk arasında pek de sevilmeyen canlılar olsalar da doğada var olmalarının bir nedeni bulunuyor. Oldukça fazla türünün olduğu bu böcekler pek çok yerde hastalığa sebep olsalar da aslında onların oldukça önemli görevleri bulunmakta.

Eşek Arılarının Doğadaki Rolü

Eşek arıları için bilim insanları “Haşere Kontrolcüleri” lakabını uygun görüyor. Bunun sebebi olarak ise pek çok haşerenin düşmanı olmaları söyleniyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre eşek arılarının olmadığı bir dünyada aynı işi yapmak için yüklü miktarda paralar harcamalı ve böcek öldürücüler kullanmalıdır.

University College London’dan Dr. Seirian Sumner, eşek arısının doğanın haşere kontrolcüsü olduğunu ve eşek arısı olmayan bir dünyanın, sevmediğimiz ve sinir bozucu bulduğumuz diğer böcekleri kontrol etmek için daha fazla böcek ilacı kullanmamız gerektiği anlamına geleceğini ifade ediyor. Yapılan açıklama şu şekilde devam ediyor; “Onlar böcek dünyasının kötü huylu böcekleri gangsterler olarak görülüyorlar. Oysa aslında onları yararlı bir böcek olarak görmeliyiz. Bizlere iyilik yapıyorlar ve biz bu iyiliğe göz kulak oluyoruz.”

Dr. Sumner ve Gloucestershire Üniversitesi’nden Prof. Adam Hart eşekarısı ve doğal dünyadaki rollerine dikkat çekmek için “Büyük Eşekarısı Araştırması” fikrini ortaya koydu. 2017 yazının sonunda iki haftalık vatandaş bilim projesine toplam 2 bin kişi katıldı ve kimlik tespiti için 6.000’den fazla yaban arısı örneği gönderildi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir