GenelMakaleler

En İyi İngilizce Öğrenme Siteleri

Google News Abone Ol

Son yıllarda kulağımıza en çok çalınan konulardan biri yabancı dilin gerekliliği! Hatta günümüzde başarı için bir dilin bile yeterli olmadığı görüşü en sık duyduğumuz konulardan biri. Peki ya yıllarca okulda aldığımız İngilizce eğitimine rağmen derdimizi bile anlatmaktan aciz olan bizler bu İngilizceyi nasıl öğreneceğiz? Her ne kadar ‘’İkinci bir dil olmadan iş bulamazsın ‘’ klişesini dilimize pelesenk etsek de içten içe değil ikinci dili, İngilizceyi dahi öğrenemeyeceğimize inanıyoruz. Yaptığımız en büyük yanlış da bu işte, baştan pes etmek. İngilizce öğrenmek zor mu , uzun yıllar süren bir çaba gerektirir mi? Önemli olan ilk adımı atmak ve doğru eğitim modelleriyle ezberci olmayan bir eğitim almak.

Günümüzde artık eğlenerek kısa sürede İngilizce öğrenmek için tek bir yöntem yok. Altyazılı film izleyerek ingilizce öğrenmek dahi bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya kursa gitmeden İngilizce öğrenilir mi? Tabi ki mümkün peki İngilizce öğrenmek için ne yapmalı, dil kursuna gitmek, yurt dışına çıkmak, work and travel yapmak, Erasmus öğrenci değişim programı ile yurtdışında eğitim görmek,yurtdışında çalışmak için ingilizce, dil öğrenmek için yurtdışına nasıl gidilir ve bunun gibi bir çok farklı olanak ile İngilizce öğrenme şansını yakalaman mümkün. Bunlar genellikle yüksek maliyetli ya da çok fazla uğraş gerektiren yöntemler olarak karşımıza çıkmakta ve her biri için farklı nitelikler aranmaktadır. Tek başına öğrenme ise adeta koca bir okyanusta yönünü bilmeden yüzmeye çalışmak gibidir.  Peki, İngilizceyi nasıl öğrenebiliriz, okulda öğrendiklerimize neler ekleyebiliriz diyorsanız, gelin önerdiğimiz sitelere bir göz atalım.

WEB SİTELERİ

 1. UsingEnglish.com: İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmek isteyenler için dilbilgisi sözlüğü, çalışma sayfaları ve makalelere ulaşabileceğiniz, aynı zamanda forumlara ulaşabileceğiniz bir site.
 2. EverythingESLDers planlarını, İngilizce kaynakları ve İngilizce öğrenirken işinize yarayacak ipuçları konusunda harika bir site.
 3. Colorin ColoradoAnasınıfı ve 3. Sınıf İngilizce derslerinde kullanılabilecek kaynaklar olduğu gibi, lise ders programına da uyarlanabilecek etkinliklerin olduğu farklı ve yararlı bir site.

MAKALE VE ÖNERİLER

 1. Preschool English Language LearnersIllinois eyaleti tarafından geliştirilen ve İngilizce öğretmenleri için dergi, kitap, gazete ve çeşitli kaynakların olduğu bir site.
 2. Doing What Works: Anaokulundan 5. Sınıfa kadar, İngilizce eğitimi için en iyi uygulamaları bu sitede.
 3. What Works Clearinghouse: İngilizce eğitimi için bilimsel yayınların olduğu bir site.

KURUMLAR

 1. National Council of Teachers of EnglishBu profesyonel dernekte, çift dilli öğretmenler için İngilizce okuma-yazma ve dil sanatları konusunda faydalar sunuyor.
 2. National Clearinghouse for English Language Acquisitionİngilizce eğitim verenler için veri ve hibe bulan ve profesyonel gelişim kaynaklarını destekleyen bir site.
 3. TOEFL: Resmi bir sınav olan TOEFL için çalışabileceğiniz soru ve testlerin olduğu faydalı bir site.
 4. International Reading Association: İngilizce okuryazarlığı ve yazın yeteneği üzerine eğitmenlere mükemmel bir kaynak.

(ÖĞRENENLER İÇİN) KAYNAKLAR

 1. Culturally Authentic Pictorial Lexiconİngilizce öğrenenlere kolaylık sağlamak için resimli sözlük.
 2. ManyThingsİngilizceyi ikinci dil olarak daha iyi kavramak adına sınavlar, kelime oyunları ve bulmacaları bulacağınız bir site.
 3. bab.la: Sınavlar, oyunlar, forum ve sözlüğüyle İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenenler için oldukça keyifli bir site.
 4. ESL BasicsÖğrenci ve öğretmenler için ücretsiz İngilizce videoları bulabileceğiniz bir site.
 5. English Pronunciation: Okanagan College tarafından sunulan 13 İngilizce ders planı ve telaffuz çalışmalarının olduğu bir site.
 6. BBC Learning EnglishGüncel olaylarla üzerine dilbilgisi, telaffuz ve sözlük çalışmalarının olduğu bir site. Ayrıca İngilizce öğretmenleri için de ayrı bir bölüm bulabileceksiniz.
 7. ESL Gold: Şaka değil, altın gibi, sınırsız İngilizce kaynaklarına erişebileceğiniz bir site. Öğrencilerin telaffuz pratikleri yapması, okuma kitapları bulması ve İngilizce konuşabilecekleri arkadaşlar edinmesi de cabası. Öğretmenler ise kitap araştırabilir, oyunlar bulabilir ve iş imkânları için de kullanabilirler bu siteyi.
 8. Real EnglishÜcretsiz olarak İngilizce öğrenmenize imkân sağlayan bu sitede anadili İngilizce olan eğitmenlerin hazırladığı videolar ve sınavları bulacaksınız.
 9. Repeat After Us: Bu online kütüphanede öğrenciler İngilizce metinlere ve hazır kayıtlara ulaşacaklar.
 10. Google TranslateBasit çevirilerde en büyük kurtarıcınız. Öğrencilerinize 2 veya daha fazla dil arasındaki çeviriyi anlamalarını kolaylaştıracak bir kaynak.
 11. ESL Cyber Listening LabBu laboratuvarda çalışma kılavuzları ve sınavları bulabileceğiniz gibi, öğretmenlerin özelliklerini de bulabileceksiniz.
 12. VocabulixBu online sözlük, İngilizceye yeni ve hızlı başlangıç yapacak olanların kelime dağarcıklarını geliştirmeleri için 90’dan fazla ders imkanı ve kendi sınıfını oluşturma imkanı sunuyor.
 13. Wordsteps Telefon ve tabletlerinize de indirebileceğiniz bu uygulama ile öğrenmek istediğiniz kelimeleri seçebilir ve bir dosya oluşturabilirsiniz, bu sayede mobil olarak da bu kelime dosyasına ulaşabilirsiniz.

(ÖĞRETENLER İÇİN) KAYNAKLAR

 1. Utah Education Network English Language Learner Resourcesİngilizce haberlere ve forumlara ulaşabileceğiniz, hatta araştırma yapabileceğiniz bir site.
 2. One Stop Englishİngilizce öğretmenleri için hazırlanmış olan sitede aylık ünitelere ve ders planlarına ulaşabilirsiniz. Hatta uygulamalarını da yükleyebilirsiniz.
 3. Casa NotesBu marifetli site ile İngilizce bilmeyen ailelerle rahatlıkla iletişim kurabileceksiniz. Ödevleri, değerlendirmeleri ve gezileri rahatlıkla tercüme edebileceksiniz.
 4. ESL Party Land: İngilizce öğretmenlerine sunduğu kaynaklarla yardımcı olacak harika site. Çalışma sayfaları, sınavlar, ders planları ve oyunlara ulaşabilirsiniz.
 5. Clip Art CollectionBu sitede yabancı dil eğitiminde kullanılmak üzere hazırlanmış küçük resimlere telifsiz bir şekilde ulaşabileceksiniz.
 6. Activities for ESL Students: Öğretmenlerin katkıları ile hazırlanmış olan binlerce sınav, çalışma sayfaları ve testlere ulaşabilirsiniz.
 7. Szoter: Öğretmenlerin resimlerin ifade ettiği anlamları öğrencilere rahatlıkla açıklayabileceği site.
 8. Oxford University Press Learning Resources Bank: İngilizce interaktif okuma araçlarına sahip olan bu sitede çeşitli İngilizce dersler de bulunmaktadır.
 9. English-Test.net: Bu sitede testi çözüp sonuçlarını kontrol edebileceğiniz gibi, ücretsiz İngilizce testler, dilbilgisi çalışmaları ve çalışma sayfalarından da faydalanabiliyorsunuz.
 10. EduFind English Online Tests and Learning GamesÖğrencilerin İngilizce becerilerini test çözerek geliştireceleri harika bir site.

REFERANS

 1. Dictionary.com: Sadece kelime aramak için bakacağınız bir site olmasından da öte, günün kelimesi, günün oyunu, düşünürlerin söyledikleri ve daha da ötesini bulacağınız bir site.
 2. Thesaurus.com: Bir kelimenin eş anlamlısını bulabileceğiniz gibi, kelime aramayı keyifli hale getiren ve size seçenek sunan bir site.
 3. Common Errors in English Usage: Paul Brian’ın İngilizce kullanımında yapılan genel hatalar kitabına ve kitabın blog’una ulaşabilir ve facebook sayfasına yazı girebilirsiniz.
 4. Play & Learn English: Erken çocukluk eğitimi ile ilgili olan bu sitede, mektup ve yazılar yayınlayabilir ve İngilizce dil eğitimiyle ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
 5. Idiom Site:Söz dizileri ve deyimleri anlamlandırmanızı sağlayan bir site.
 6. FonetiksAnadili İngilizce olan bir konuşur tarafından seslerin anında telaffuz edildiği bir site.

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı