BilimGenelMakalelerSağlık

En Farklı Mutasyon: Heterokromi İridum

Google News Abone Ol

Hepimiz Van Kedilerinin farklı renklerde gözlere sahip olmalarına ilgi duymuşuzdur, kimi zaman  bu durumun altında yatan sebebi merak etmişizdir. Peki bizim bu kadar fazla ilgimizi çeken farklı renklerde gözlere sahip olmak aslında nedir?

Heterokromi, heteros farklı chromia renk demektir, vücutta pigment bulunan iris, deri ve saçta meydana gelebilir. Heterokromi İridum ise iriste meydana gelen heterokrominin özelleştirilmiş adıdır. Heterokromi İridum, canlının gözlerinin birbirinden tamamen farklı renklerde olması veya bir gözünde birden fazla rengin bulunması durumudur.

Göz rengi iriste bulunan melanin pigmentinin oranına göre belirlenir. Kahverengi gözlü canlıların irisinde melanin pigmenti en fazla oranda bulunurken mavi gözlü canlıların irisinde bu oran daha azdır. Heterokromi İridum da melanin pigmentinin fazlalık ve azlıklarının farklı yoğunluklarda bir araya gelmesiyle meydana gelir.

Heterokromi İridum hastalığıHeterokromi İridum, doğuştan meydana gelebileceği gibi sonradan da kazanılabilir. Doğuştan meydana gelen heterokromi kalıtsaldır, vücudumuzda bulunan otozomal kromozomlarda (genellikle 8.kromozom) mutasyon sonucu oluşur. Genellikle tehlikeli olmayan bir mutasyondur, bireyin görme yeteneğini engellemez. Ancak heterokromi canlıda sonradan meydana geldiyse bu durumun altında bazı sendromlar yatabilir. Bu yüzden eğer canlının göz renginde sonradan bir değişiklik oluşursa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Çeşitleri Nelerdir?

  • Tam Heterokromi: İki göz renginin birbirinden tamamen farklı olması durumudur. En sık rastalanan örneği Van Kedileri.
  • Parçalı Heterokromi: İrisin sadece bir bölümünde farklı renk bulunması durumudur. Lekeli göz olarak tanımlanabilir.
  • Merkezi Heterokromi: İrisin merkez bölümünün diğer kısımlardan farklı bir renkte olması durumudur. Halk arasında bu durum için “kedi gözü” tabiri kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir