BilimGenelHaber

Dünyanın İlk Fare Kafası Nakli Yapıldı

Bilim insanları, dünyada ilk defa küçük bir farenin kafasını ondan daha büyük bir fareye nakletmeyi başardı. CNS Neuroscience and Therapeutics adlı dergide yer verilen araştırmada, ameliyatta biri donör, biri alıcı ve biri de kan sağlayıcı olan üç farenin kullanılarak, dünyanın ilk fare kafa nakli gerçekleştirildiği yazıldı.

İlk Kafa Nakli

Küçük farenin kafası ve ellerinin büyük fareye yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen deneyinin asıl amacının iki kafası bulunan bir canlının beynine yeterli derece ölçüde ve yeterli basınçta kan akışının olup olamayacağını görmek olduğu açıklandı.

Araştırma, İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero ve Çin’in Harbin Tıp Üniversitesi öğretim üyesi Xiaoping Ren tarafından gerçekleştirildi. Bu iki araştırmacı daha önce de biri maymunda olmak üzere bazı hayvanlarda kafa transplantasyonu yapmaları ile de biliniyordu. Canavero’nun Aralık 2017′de insan kafası transplantasyonu gerçekleştirmeyi planladığı, bu transplantasyonun Werdnig-Hoffman hastalığı olan bir Rus vatandaşında yapılacağı bildirilmişti.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı