BilimGenelHaber

Dünyanın İlk Fare Kafası Nakli Yapıldı

Google News Abone Ol

Bilim insanları, dünyada ilk defa küçük bir farenin kafasını ondan daha büyük bir fareye nakletmeyi başardı. CNS Neuroscience and Therapeutics adlı dergide yer verilen araştırmada, ameliyatta biri donör, biri alıcı ve biri de kan sağlayıcı olan üç farenin kullanılarak, dünyanın ilk fare kafa nakli gerçekleştirildiği yazıldı.

İlk Kafa Nakli

Küçük farenin kafası ve ellerinin büyük fareye yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen deneyinin asıl amacının iki kafası bulunan bir canlının beynine yeterli derece ölçüde ve yeterli basınçta kan akışının olup olamayacağını görmek olduğu açıklandı.

Araştırma, İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero ve Çin’in Harbin Tıp Üniversitesi öğretim üyesi Xiaoping Ren tarafından gerçekleştirildi. Bu iki araştırmacı daha önce de biri maymunda olmak üzere bazı hayvanlarda kafa transplantasyonu yapmaları ile de biliniyordu. Canavero’nun Aralık 2017′de insan kafası transplantasyonu gerçekleştirmeyi planladığı, bu transplantasyonun Werdnig-Hoffman hastalığı olan bir Rus vatandaşında yapılacağı bildirilmişti.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir