GenelMakalelerTeknoloji

Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı

Google News Abone Ol

AIRBUS A380

Gittikçe artan dünya nüfusu ve ona paralel olarak artan ulaşım kapasitesi her geçen gün artmaktadır. Daha kısa sürede daha fazla yolcu taşımak ve bunu en az seferde yapabilme ihtiyacı yüzünden büyük toplu taşıma araçlarının yapımına sebep olmuştur. Bunlardan biride airbus a380’dir, dünyanın en büyük yolcu uçağıdır. Eşsiz yapısı ve teknolojisi sayesinde tam ekonomi yapılı Airbus’lar 853 yolcu ile havada uçmaktadır. Business yani first class’ ta da 555 yolcu kapasitesi ile uçabilmektedir. Airbus a380 şuan göklerin egemeni konumundadır çünkü kendisine en yakın rakip olan boeing 747-81 full ekonomikte 581 yolcu taşıyabilmektedir. Nedeni ise airbus a380 iki katlı bir uçaktır boeing de iki katlıdır ama sadece uçağın ön kısmında ikinci kat vardır.

Airbus a380 yolcu kapasitesi açısından büyük bir uçaktır bu bakımdan güzel bir uçaktır ama her güzelliğin dezavantajı da vardır. Bu dezavantajları en aza indirgemek de tamamen uçakta kullanılabilecek teknoloji ve tasarımlara bakıyor. Airbus a380’nin en büyük sıkıntısı boyutudur, sadece boyuttan dolayı kaynaklanan bir sürü sorunları vardır. 73 metre uzunluğa ve 80 metre kanat açıklığına sahiptir. Boyuttan dolayı uçağın ağırlığı fazla olacak ve her hava alanına inip kalkamayacak, ağırlık fazla olduğu için yakıt tüketimi fazla olacak, yine boyutu büyük olduğu için kanadı uzun olmak zorunda kalacak. Bunlar çok büyük sıkıntılardır ama hepsine bir çözüm bulunmuştur, ve çözümler gine o muazzam doğadan faydalanılarak bulunmuştur. En büyük iki sıkıntı ağırlık ve kanat boyu olarak belirlenmiştir. Kanat boyu winglet sayesinde kısa tutulabilmektedir winglet de doğadaki şahinden faydalanılarak bulunmuştur. Ağırlığı azaltmak içinse uçağın dış cepesi inceltilmiştir, peki dış cepesi inceltilen bir uçağın duvarına bir kuş çarpsa delinmez mi diyorsunuzdur. Buna da çözüm bulunmuştur. Dış cepe  aliminyumdan iç tarafta camdan yapılmıştır. Aklınızdan cam hemen kırılmaz mı diye geçiriyorsunuzdur, evet doğru cam hemen kırılır ama bir cam ip haline getirildiği zaman bir demirden 3 kat daha dayanıklı olur. Bu fikirde moğol yayından faydalanılarak bulunmuştur. Moğol yayının iç kısmı sağlam bir maddeden oluşur sıkışmaya dayanıklı olsun diye. Dış kısmı da gerilmeye dayanıklı olsun diye esnek ve yumuşak maddeden oluşur. Böylece kanattan ve duvardan kıstığımız için uçağın ağırlığını ideal boyutlara getirmiş bulunmaktayız böylece yakıt tasarrufu sorunu da ortadan kalkmış olur. Yinede Airbus a380 nin ağırlığı diğer uçaklara göre çok fazladır, bu yüzden iniş takımlarınında bu ağırlığa uygun bir sistemi olması gerekir. Airbus‘ın da iniş takımlarının içi yağ ile doldurulmuştur, süspansiyon görevi görmektedir. Airbus’ın iniş takımı o kadar gelişmiştir ki tek bir iniş takımının yere değmesi uçağın iniş yapmasında yeterlidir. İşte gördüğünüz gibi günümüzde ve gelecekte gelişmekte olan teknoloji her zaman doğaya bağlı kalmaktadır.

Aydın Bozkurt

Eskişehirde doğdum. Babamın mesleği sayesinde birçok yeri gezdim. Şuan Kocaeli Ünivrsitesin'de Uçak-Gövde-Motor Mühendisliği okuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir