BilimGenelMakaleler

Döngüler Döngüsü; Hayat

Google News Abone Ol

Hayat döngüsü… hayat bir döngü müdür yoksa döngüler mi hayatı oluşturur? Bu konu hakkında biraz konuşalım.

Öncelikle her canlının hayatı döngülerden oluşur. Yada hayat tek bir döngüdür. Doğ, büyü, çalış ve öl. Ama bunu yanı sıra milyonlarca yıldır devam eden bir yaşam var. Canlılar için her zaman uygun şartları taşıyan bir gezegen olmak epey zor olsa gerek. Tıpkı bir organizmanın beslenmesi, boşaltım yapmasındaki döngüler gibi Dünya üzerinde milyonlarca yıldır devam eden döngüler var. Tüm bu döngülerin kusursuz bir şekilde çalışması sonucunda Dünya yaşanılabilir hale geliyor. Bu döngüler sayesinde:

  • Ekosistemin doğal dengesi korunur.
  • Ekosistemin devamlılığı sağlanır.
  • Doğa kendini planlı ve sürekli şekilde olarak yeniler.
  • Ekosistemdeki yaşam ve enerji akışı madde döngüsüne bağlıdır.

Yani en basit şekilde söyleyebiliriz ki döngüler olmasaydı ekosistemdeki inorganik maddeler belli bir süre sonra tükenecek ve yaşam son bulacaktı. Bu döngüler hem mikro hem de makro boyutlarda sürekli devam etmektedir. Her hücrede gerçekleşen sitrik asit döngüsünden ilkokulda hepimizin öğrendiği su döngüsüne kadar. O kadar ki bir bitki hücresindeki iki döngü aynı hücrede tek bir döngü oluşturabilir.(Calvin döngüsü ve sitrik asit döngüsü.) Örneğin azot atmosferin %78 gibi büyük oranda bulunmasına karşın canlılar tarafından doğrudan kullanılamamaktadır. Tek bir organizmanın organları gibi çalışan rhizobium bakterileri havadaki azotu toprağa kazandırırlar. Bir diğer organ  olan nitrifikasyon bakterileri(nitrit ve nitrat bakterileri) ise organik kalıntıların yapısındaki azotu toprağa katar. Bitkiler ise topraktaki azotu kullanabilirler. Daha sonra denitrifikasyon bakterileri ile azot havaya geri döner. Ve aynı zamanda karbon döngüsü, oksijen döngüsü, su döngüsü, fosfor döngüsü gibi birçok döngü daha sayesinde milyonlarca yıldır hayat devam etmektedir.

Yani Dünya tek bir organizma döngüler ise sistemler gibi düşünülebilir. Buradan sonuçla “Döngüler Döngüsü Eşittir Hayat” Ha tabi unutmadan şunu da söyleyeyim hayatınız döngülerden ibaret olsa da onları döndüren çark sizin ellerinizde. Arada bir esnetmekte fayda var.

Ekrem Mücahit Doğdu

16.07.1998 doğumluyum. Üsküdar üniversitesi Moleküler biyoloji ve genetik öğrencisiyim. Istanbul da yaşıyorum. Özellikle kendi alanımın dışında fizik ile de ilgileniyorum. Kitap okumak, müzik dinlemek ve basketbol oynamak hobilerim arasinda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir