BilimGenelMakaleler

DNA’nın Yapısı Nasıldır?

Google News Abone Ol

DNA’nın Yapısı

DNA, kalıtsal materyalin bulunduğu zincir biçimindeki yapıdır. Genetiği belirleyen genleri barındıran ve bu genlerin mayoz veya mitoz bölünme ile bir sonraki nesle aktarılmasını sağlayan yapıdır. Canlının DNA’sında meydana gelen herhangi bir bozukluk ya da DNA’nın okunmasında meydana gelen bir aksaklık, bir sonraki neslin problemli olmasını veya protein sentezini doğrudan olumsuz etkileyerek canlının yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. DNA’nın okunması veya ona bağlanmasıyla ilgili her hücresel süreç, onun tanınması, paketlenmesi veya değişime uğratılmasına etki ederek onun mekanik yapılarını da kullanır veya değiştirir.

DNA'nın yapısı nasıldır

DNA uzun zincir şeklinde bir yapıdadır. Bazen bir kromozomda bulunan DNA’nın boyu, 10 santimetreyi bulabilmektedir. DNA’nın uzunluğu,  onun sertliğinin ve sarmal yapısının bir sonucudur. Hücre DNA’sının düzenlenebilmesi için histon gibi bazı yapısal proteinler ve topoizomeraz ve helikaz gibi enzimler evrimleşmiştir.

DNA’nın özelliklerinin, onun moleküler yapısı ile oldukça ilişkili olduğu söylenmektedir. Özellikle DNA ipliklerini birbirine bağlayan hidrojen bağları ve elektronik etkileşimlerin, her bir iplikteki bağların kuvvetine kıyasla olan zayıflığı, bu ilişkide önemli rol oynamaktadır.

DNA’nın sarmal ve zincir şeklinde olduğunu biliyoruz. Bu sarmal zincir, karşılıklı gelen bazlardan oluşmaktadır. Bu bazlar; adenin, timin, sitozin ve guanindir. Her adeninin karşısına timin, her sitozinin karşısına da guanin gelmektedir.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu DNA tahrip eder.”    – Prof. Dr. Aziz Sancar

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir