BilimGenelMakalelerTeknoloji

DNA İzolasyonu – QIACUBE

QIACUBE, QIAGEN firmasının ayrıntılı ve temiz şekilde DNA izolasyonu yapması için ürettiği bir cihazdır. DNA izolasyonlarında sıkça kullanılmaktadır. Cihazda süzgeç bulunduğundan izole edilen DNA ile alınan yabancı madde miktarı yok denecek kadar azdır. Bu sebepten, DNA dizilemesi gibi önemli deneylerde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Üstelik DNA’yı 1 saat gibi bir sürede izole edebiliyor. DNA izolasyonunun dışında RNA ve virüs izolasyonu için de kullanılabiliyor. Cihazın kendine özel solisyonları ve adaptörleri bulunuyor. AW1 ve AW2 diye adlandırdığımız bufferlara %100 etanol karışıtırılıyor. Bu karışımın miktarı yine bu kutuların üzerinde yazıyor ve AW1 için ayrı AW2 için ayrı miktarda etanol ekleniyor. AL buffer, hücreyi ve çekirdeği parçalayacak enzimleri içeriyor. AE buffer ise elution içeriyor ve filtreden DNA’yı akıtıp tüpe dolmasını sağlıyor.

Cihazın Çalışma Prensibi

DNA örnekleri pipet ile çekilip, adaptördeki süzgecin bulunduğu parçalama ve yıkama tüpüne koyuluyor. Burada proteinaz k ve liziz buffer yani AL ile hücreler ve çekirdek zarı parçalanıyor. Burada oluşan kopmleks wash bufferlarla yani AW1 ve AW2 ile yıkanıyor. Ancak burada filtre bulunduğundan, DNA akamayıp filtrede kalıyor. Sonra cihaz filtreyi alıp ayrı bir tüpe koyuyor. Ardından elution yani AE buffer ile DNA filtreden akıtılıp tüpe geçmesi sağlanıyor.

Cihazın Çalışma Aşamaları

1. Lyses
2. İncubate
3. Bind
4. Wash
5. Elute

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı