BilimGenelMakalelerTeknoloji

DNA İzolasyonu – QIACUBE

Google News Abone Ol

QIACUBE, QIAGEN firmasının ayrıntılı ve temiz şekilde DNA izolasyonu yapması için ürettiği bir cihazdır. DNA izolasyonlarında sıkça kullanılmaktadır. Cihazda süzgeç bulunduğundan izole edilen DNA ile alınan yabancı madde miktarı yok denecek kadar azdır. Bu sebepten, DNA dizilemesi gibi önemli deneylerde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Üstelik DNA’yı 1 saat gibi bir sürede izole edebiliyor. DNA izolasyonunun dışında RNA ve virüs izolasyonu için de kullanılabiliyor. Cihazın kendine özel solisyonları ve adaptörleri bulunuyor. AW1 ve AW2 diye adlandırdığımız bufferlara %100 etanol karışıtırılıyor. Bu karışımın miktarı yine bu kutuların üzerinde yazıyor ve AW1 için ayrı AW2 için ayrı miktarda etanol ekleniyor. AL buffer, hücreyi ve çekirdeği parçalayacak enzimleri içeriyor. AE buffer ise elution içeriyor ve filtreden DNA’yı akıtıp tüpe dolmasını sağlıyor.

Cihazın Çalışma Prensibi

DNA örnekleri pipet ile çekilip, adaptördeki süzgecin bulunduğu parçalama ve yıkama tüpüne koyuluyor. Burada proteinaz k ve liziz buffer yani AL ile hücreler ve çekirdek zarı parçalanıyor. Burada oluşan kopmleks wash bufferlarla yani AW1 ve AW2 ile yıkanıyor. Ancak burada filtre bulunduğundan, DNA akamayıp filtrede kalıyor. Sonra cihaz filtreyi alıp ayrı bir tüpe koyuyor. Ardından elution yani AE buffer ile DNA filtreden akıtılıp tüpe geçmesi sağlanıyor.

Cihazın Çalışma Aşamaları

1. Lyses
2. İncubate
3. Bind
4. Wash
5. Elute

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı