BilimGenelHaber

Denizanası Yer Misiniz?

Google News Abone Ol

Gün geçtikçe insanın ekosistem‘e verdiği zarar artıyor. Sadece plastik atıkların çevreye vermiş olduğu zarar göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Bunun dışında aşırı avlanma da bir çok türün sonunu getiriyor. Örneğin aşırı avlanma sonucu rakipleri yok olan denizanaları, yaşadıkları bölgelerde hızla çoğalıp yayılmaya başladı. Denizanalarının çoğalması bu ekosistem için bir istila anlamına geliyor. Konu ile ilgili okyanus araştırmaları merkezinin başlatmış olduğu GoJelly projesi, denizanalarını bir tür mikroplastik filitresine çevirecek olan çalışma Avrupa birliği tarafından da onaylanarak 6 milyon Euro fonla desteklendi.

Ekosistem İçin Tehlike

deniz anasıÖncelikle bir çok denizanası türünün yaşam döngüleri araştırılacak. Bu konuda bilgi eksiğimiz olduğu için, büyük denizanalarının hangi bölgelerde, hangi koşullarda, ne zaman nüfus patlaması yaşayabilecekleri tahmin etmek oldukça zor. Denizanaları yeterince iyi incelendiğinde onlar nüfus patlaması yapmadan tedbir almak kolaylaşacak ve böylece ekosistem dengelenebilecek.

Okyanuslardaki plastik kirliliği  oranına dair ölçüm ve tahminler, 150 milyon ton pilastiğin biriktiğini söylüyor. Ve buna her yıl 12 milyon ton ekliyoruz. Mikroplastikler 1 mm’den küçük plastik parçaları. Bu atığın iki kaynağı var; ya endüstriyel üretim yada denizlere ulaşan plastiklerin parçalanması oluşuyor. Büyük ve ağır parçalar denizin tabanına çöküyor ve toplanmaları da zorlaşıyor. Bu sebeplerle denizdeki canlılar farkına bile varmadan onların sonunu getiriyor.

Denizanaları Hayatımızın İçinde

Denizanalarını azaltmak için bir diğer öneri ise onları yemek. Bazı kültürlerde zaten menüde bulunuyor. Denizanası gibi yapışkan ve sümüksü bir şeyi yeme fikri cazip gelmeyebilir. Tüm bunlar bir yana, denizanaları içerdikleri kolajen sebebi ile günümüzde kozmetik endüstrisinde sıklıkla kullanılan bir madde.

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir