BilimGenelMakalelerSağlık

Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılamanın 6 Yolu

Google News Abone Ol

Dünyada var olan her canlı, yaşama hakkını ve sevgiyi hak ediyor. Hayvan sevgisini küçük yaşlarda kazanan çocuklar kendine güvenen, mutlu, yaşamda empatiler kurabilen bireyler olarak yetişiyorlar.

Araştırmalar, insanların hayvanlara olan doğal ilgisinin biyolojik olduğunu göstermektedir. Peki küçük ve savunmasız olan canlılara bakmak ya da beslemek bizim içgüdümüzde var ise neden her geçen gün insanoğlu canlılara verdiği zararla gündeme geliyor? Bu soru, çocuklukta verilen eğitim ve çevrenin davranışlar üzerinde ne kadar önemli olduğunu doğrulatıyor. Peki çocuklara bu sevgi nasıl aşılanır, yetişkinler olarak neler yapabiliriz?

Çocuklara Hayvan Sevgisi Nasıl Aşılanır?

 1-)Rol Model Olmak

Korkularımızın çoğu, öğrenme yoluyla kazanılır. Ebeveynler canlılara çocukların yanında bir canavar muamelesi yapıyorsa, çocuklar da muhtemel olarak böyle görecek ve kendileri de aynı davranışları sergileyecektir. Örneğin, bir örümcek görüldüğü vakit süpürgeyle incitmeden faraşa alınıp, pencere kenarına bırakılmalı, ”hadi bakalım evine” denilip, her canlının yaşam hakkı olduğunu, kimsenin hiçbir canlıya acı çektirme hakkı olmadığını öğretmesi gerekir.

Sokakta kedi veya köpeklerden korkan ebeveynlerin ”aman dokunma! sakın sevme! çizer” gibi uyarılarda bulunulmamalı, ebeveynler korkuyor bile olsa çocuğa bunu empoze etmemelidir.

  2-)Sokaktaki Canlara Yardım

Çocukların hayvansever bireyler olmaları için sadece evcil hayvanlara değil, sokaktaki hayvanlara karşı da sevgi ve ilgi dolu olmaları sağlanmalıdır. Birlikte mama alıp, sokaktaki hayvanları besleyebilirsiniz. Minik dostların yaşamlarını kolaylaştırmak için birlikte farklı büyüklüklerde kedi evleri yapabilirsiniz. Kedi ve köpekler için oyuncaklar yapıp, onları sevindirebilirsiniz. Çocuklarla birlikte barınaktaki dostları ziyaret edebilirsiniz.

  3-) Oyunlar Oynayın

Oyun,çocuğun gelişimine katkıda bulunurken, diğer bir yandan eğitici bir değere sahiptir. Çocuklarla birlikte çeşitli canlıların resimlerinden oluşan kartları ses ve beden taklitleri yaparak hangi canlı olduğuna dair oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte çeşitli hayvan figürlerinden oluşan parmak kuklalar süsleyip oynayabilirsiniz. Evcilik oyunlarında herhangi bir hayvanın günlük yaşamını dramatize edip oynayabilirsiniz örneğin; ”Ayı Mino’nun Doğum Günü Partisi”

Çocuklar oyun oynamayı ne kadar seviyorlarsa, toplamak söz konusu olunca da bir o kadar zorlanıyorlar. Örneğin, oyuncak toplamak zor gelen çocuklara büyük bir çuvalın içine girerek kanguruymuş gibi çocuğunuzun oyuncak toplama işlemini eğlenceli hale getirebilirsiniz.

  4-) Birlikte Bir Kitap Yazabilirsiniz

Biz yetişkinler günlük telaşlarla akıp giderken, çocuklar hayal güçleriyle farklı ufuklara yelken açarlar. Bir deftere, doğada çocuğunuzla beraber çektiğiniz hayvan, bitki fotoğraflarıyla ve birlikte yazdığınız hikayeyi birleştirip eğlenceli bir kitap oluşturabilirsiniz! 🙂

 5-)Hayvan Sevgisi, Doğa Sevgisiyle Başlar 

Çocukları içinde yaşadıkları beton yığınlarından uzaklaştırıp, toprağa ve çiçeklere dokunmasına izin vermeliyiz. Haftasonlarınızı mümkün olabildiğince piknik, hayvanat bahçesi, akvaryum gibi yerlerde çocuklara doğa sevgisini aşılamak için yapılabilecek aktivitelerdir.

Bunları yapabilecek imkan ve zaman yoksa, çocuklarla yaşına uygun belgeseller izleyip bunlar hakkında fikir alışverişleri yapıp, sorular sorup bilgilerini pekiştirebilirsiniz. Ev içi etkinliklerinde balkonun bir köşesinde bitki yetiştirmesine olanak sağlayıp hem doğa sevgisi hem de sorumluluk sahibi olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

  6-) Çocuğunuzu En İyi Arkadaşıyla Tanıştırın

Kuşkusuz evcil bir hayvan beslemek çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Minik dostunun yemek ve suyunu veren, temizliğini üstlenen çocuk sorumluluk alabilen, dışa dönük, empati kurabilen çocuklar olur. Satın almak yerine sahiplenilen miniklerin hem bir yuvası olmuş olur hem de ona onun kadar tatlı bir arkadaşı…

Tabi ki bu karar ani bir şekilde alınmamalıdır. Evde tüylü olan minik dostlara alerjisi olan bireyler varsa, balık,kaplumbağa, kuş gibi canlıları da evinizde besleyebilirsiniz.

Neno

BONUS: 

Can Dostum – A Dog’s Purpose(2017) filminin konusu, yaşamlarının  kıymetini sadık bir köpek sayesinde anlayan farklı insanların öyküsünü anlatan, bir köpeğin dilinden yaşadığı maceraları da anlatan eğlenceli ve öğretici film, W. Bruce Cameron’ın 2010 yılında yayınlanan aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Geçtiğimiz haftalarda izlediğim, her yaşa önerebileceğim sıcacık, duygu yüklü, birçok anlamlar çıkarabileceğimiz güzel bir film olmuş. İyi seyirler!

Beyza Arslan

Merhaba, profilime hoşgeldin! 25.02.1997 tarihinde dünyaya geldim :) Medipol Üniversitesinde 3.sınıf Çocuk Gelişim okuyorum. Araştırmayı sevdiğim konular çocuk ve ergenlerin gelişimiyle  ilgili her şey, uzay, psikoloji,anatomi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir