BilimGenelMakalelerSağlık

Çocuk İstismarı

Google News Abone Ol

Çocuk istismarına yönelik yapılan araştırmalar çocuğa yönelik istismarının son 10 yılda ne kadar arttığını gösteriyor. TUİK verilerine göre çocuk mağdur sayısı 2014’te 74.064 iken 2016’da 83.552’ye yükselmiştir. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne göre; Çocuk cinsel istismar hükümlülerinin yüzdesi % 42,5 iken (2006 yılında) % 58,8’e (2016’da) yükselmiştir. Cinsel suç mağduru olan çocukların yüzdesi 2014’ten 2016’ya %33 artmıştır. Türkiye’de 27 ilde 30 Çocuk İzlem Merkezi bulunmaktadır. Ocak 2011 – Mayıs 2016 arası ÇİM’lere Türkiye genelinde 21.068 olgu başvurmuştur. Vakaların %85’i kız, %15’i erkek çocuktur.

Peki bu kadar artmasında ne gibi faktörler etkili olmuştur?

 1. Aile ve toplum bu konu da belki de en etkili faktördür. Aile ve toplumun bu konu da bilinçli olması kültürel ve ekonomik açıdan çocukla yeteri kadar ilgilenmesi çok önemlidir.
 2. Son günlerde çıkan haberler de gösterilen çocuk kitaplarının içeriğinin aslında çocuk istismarının sadece tensel olarak değil düşünsel olarak da çocuklar üzerindeki etkisini gösteriyor. Ve bu durum da
  İstismarın sadece tensel olmadığını gösteriyor. Düşünsel olarak da aslında ne kadar etkilediğini ve düşüncede de olsa icraate geçmese bile bunun da bir istismar olarak kabul etmemiz gerektiğini gösteriyor.
 3. Eğitim. Eğitimden kasıt üniversite okumak değil insanın kendisini geliştirebilmesidir. Bir insanın üniversite okuması onun bilinçli olduğunu göstermez. Kişinin kendisini de geliştirmesi gerekir.
 4. Bu kadar faktör var engellemek için neler yapabiliriz?
 5. Aile ve topluma bu konu da eğitimler vermeliyiz. Gerekirse belediyelerle beraber ailelere ücretsiz seminer vermek için calışmalar başlatılabilir
 6. Kitaplar ve içeriklerini sadece editörler değil çocuk gelişimi uzmanları tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü bazı şeyler editörlerin gözünden kaçsa bile çocuk gelişim uzmanları tarafından daha sıkı denetimden geçer. Herkes çocuk kitabı yazamaz.
 7. Unutmayın ki bir kişinin çok güzel üniversiteler de okuması onu pedofili olmayacağının anlamına gelmez. Her kişinin okul eğitiminden önce vicdan ve ahlak eğitimini de alması gerekir.

Mine Bülbül

Merhaba, Bilgi Üniversitesi 4.sınıf öğrencisiyim. Bebek ve çocuk sağlığı, otizm, özel gereksinimli ve hastanede yatan çocuklar hakkinda gerekli test ve eğitimleri almaktayım. Ayrıca Bilgi Üniversitesi Travma ve afet çalışmaları uygulamalı ruh sağlığı yüksek lisans bölümünde okumaktayim.

6 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş emeği geçenlerin eline sağlık umarım çocuk istismarı konusunda daha fazla ilgili ve duyarlı olur insanlarımız. Çünkü vatani korumak çocukları korumak ile başlar..

 2. Bu güzel yazı için teşekkür ederiz. Benim çok rahatsız olduğum bir konudur bu ve birilerinin bunun hakkında yazdığını görmek güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir