BilimGenelHaber

Buzullardaki Erime Tehlikeli Boyuta Ulaştı

Google News Abone Ol

İnternet Haberlerinde Bile Gündemde

İnternette en son çıkan haberlerde, buzulların erimelerinin hızlandığından bahsediliyor. Dünyamızın büyük bir tehlikede olduğu ve küresel ısınmanın etkilerinin günden güne arttığı aşikar.

Grönland‘ın yeni yayımlanan kıyı ve kara zemin kesiti bölgeleri, oldukça hızlı bir erimeyle karşı karşıya. Erime hızı tahmin edilenden çok daha fazla.

NASA Duyurdu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile California Üniversitesi araştırmacıları, Grönland’daki buzulların büyük bir hızla erimeye devam ettiği ve önüne geçilmezse büyük bir kayıp yaşanacağının duyurusunu yaptı.

BedMachine” adı verilen buzul örtüsü haritası NASA’nın Greenland Okyanus Erimesi (OMG) Projesi‘nden elde edilen veriler ve IceBridge Projesi ile havadan izlenerek çıkartıldı. Bununla beraber, proje ile tespit edilen bilgilere göre deniz seviyesinin 200 metre kadar altına inen buzulların tahmin edilenden çok daha büyük olduğu hatta 2 ile 4 kata kadar buzulun olduğu düşüncesini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar Kuzey Buz Denizi’nden geldiği ve soğuk su kaynağı olduğunu belirtti.

İnternette oldukça haber olan bu araştırmanın ayrıntıları sonuçları ile beraber, Amerikan Jeofizik Birliği yayınını Geophysical Research Letters‘de yayımlandı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir