Bilim Ve Tekno

Buzullardaki Erime Tehlikeli Boyuta Ulaştı

Buzullardaki Erime Tehlikeli Boyuta Ulaştı

İnternet Haberlerinde Bile Gündemde

İnternette en son çıkan haberlerde, buzulların erimelerinin hızlandığından bahsediliyor. Dünyamızın büyük bir tehlikede olduğu ve küresel ısınmanın etkilerinin günden güne arttığı aşikar.

Grönland‘ın yeni yayımlanan kıyı ve kara zemin kesiti bölgeleri, oldukça hızlı bir erimeyle karşı karşıya. Erime hızı tahmin edilenden çok daha fazla.

NASA Duyurdu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile California Üniversitesi araştırmacıları, Grönland’daki buzulların büyük bir hızla erimeye devam ettiği ve önüne geçilmezse büyük bir kayıp yaşanacağının duyurusunu yaptı.

BedMachine” adı verilen buzul örtüsü haritası NASA’nın Greenland Okyanus Erimesi (OMG) Projesi‘nden elde edilen veriler ve IceBridge Projesi ile havadan izlenerek çıkartıldı. Bununla beraber, proje ile tespit edilen bilgilere göre deniz seviyesinin 200 metre kadar altına inen buzulların tahmin edilenden çok daha büyük olduğu hatta 2 ile 4 kata kadar buzulun olduğu düşüncesini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar Kuzey Buz Denizi’nden geldiği ve soğuk su kaynağı olduğunu belirtti.

İnternette oldukça haber olan bu araştırmanın ayrıntıları sonuçları ile beraber, Amerikan Jeofizik Birliği yayınını Geophysical Research Letters‘de yayımlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ