BilimGenelMakalelerSağlık

Bulimia Nervosa (Kusma Hastalığı)

Google News Abone Ol

Bulimia Nervosa Nedir?

Bulimia Yunanca “öküz gibi acıkmak” anlamında kullanılan bir deyimdir. Bulimia Nervosa hastalığı ise, belirli dönemlerde hastanın aşırı yeme tutkusunun yanında, yediği yemeklerden dolayı kilo alma korkusu ile kilo alma durumunu engelleyecek davranışlarda bulduğu yeme bozukluğu sendromudur. Aşırı yeme nöbeti içinde bulunan hastalar bu durum karşısında korku ve üzüntü duysalar da yemek yemelerini engelleyemezler.

Bu kişiler aşırı yemek yeme isteğinin yanında yedikleri yemeklerden kurtulmak için yoğun bir çaba sarf ederler. Bu çabaların başında kendilerini kusturma davranışı gelir. Yanı sıra iştah kesici, idrar söktürücü ilaç kullanımı da gözlemlenen davranışlar arasındadır.

%90 oran ile kadınlarda görülen bu hastalık insanlar da genellikle ergenlik ve erken yetişkinlik dönemlerinde başlar ve hasta hikayelerin de çoğunlukla önceleri aşırı kiloluk durumu söz konusudur.

Bulimia hastaları “tıkınmak” olarak adlandırılan ve çoğu insanın normal de yiyebileceğinden çok daha fazlasını yeme olarak bilinen bu yeme türünü gösterir ve bundan dolayı kendilerinde iğrenebilirler. Hastalar bu davranışı yaklaşık iki saatte bir gösterirler ki bu durum içerisin de yaklaşık olarak aldıkları kalori miktarı normal bir insanın bir günde alabileceği kalori miktarından çok daha fazladır.

Bulimia-Nervosa-Belirtiler

Bulimia Hastalığının Belirtileri

  • Kısa aralıklarla aşırı ve hızlı yeme, gizli yeme
  • Yediklerini kusma, aşırı derecede egzersiz yapma, dengesiz bir kiloya sahip olma
  • Çok yedikten sonra hiç yememe
  • Agresiflik ve sinirlilik hali, depresyon

Bulimia Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığa sahip kişilere bireysel terapi tedavi olarak uygun görülmektedir. Eğer bu hastalık İleri derece de gözlemleniyorsa, terapi yanında beslenme uzmanından da yardım alınabilir. Hastanın bu psikolojiden çıkmasına yardımcı olacak tedavide yakın çevresi de önemli rol oynamaktadır.

Gizem Tutkun

Merhaba, ben Gizem. İstanbul'da yaşıyorum, Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik bölümünde tam burslu olarak okuyorum. Öğrenmek için öğretmenin iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir