CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Bombardıman Böceği Nedir?

Google News Abone Ol

Bombardıman Böceği (Topçu Böceği)

Yaşadığımız dünya üzerinde, son derece kusursuz ve mükemmel donatılmış özelliklere sahip sistemler bulunmaktadır. En gelişmiş canlıdan en ilkel canlıya kadar incelediğimizde, birçok canlının kendine ait inanılmaz özellikler ile donatılmış olduğunu görebiliriz. Birçok canlı, belkide görmemiz için mükemmel ekipmanlar ile donatılmıştır. Nahl Surasi Ayet 66 der ki; “Gerçekten hayvanlarda sizin için bir ders vardır.” İnsanoğlu birçok icadını yaparken hayvanlardan esinlenerek yapmıştır. Çünkü birçok canlı, insanların bile taklit etmesi zor olan özellikler taşımaktadır. Bu canlılardan bir tanesi de “Bombardıman Böceği” ya da diğer bir değişle topçu böcekleridir.

Bombardıman Böceği Özellikleri Nelerdir?

Bombardıman böceği, üzerinde en çok durulan ve araştırma yapılan böcekler arasındadır. Bunun sebebi, yaklaşık 2 santimetrelik vücudunda oldukça karmaşık kimyasal bir silah barındırıyor olmasıdır. Bombardıman böceğinin vücudunda, düşman ile karşılaştığı anda oldukça yüksek sıcaklıkta ve tahriş edici özelliğe sahip bir kimyasal sıvı oluşur. Bu sıvıyı vücudunun arka kısmında bulunan bir açıklıktan, düşmanına doğru püskürtür. Düşmanlarını bu şekilde uzaklaştıran bombardıman böceği, aslında ne kadar mucizevi bir olay gerçekleştirdiğinin farkında değildir. Çünkü onun için bu sıradan bir olaydır. Bu kimyasal silah, bombardıman böceğinin vücudunda çok karmaşık ve zincirleme reaksiyonlar sonucunda üretilmektedir.

Farklı 2 bez tarafından salgılanan “Hidrojen Peroksit” (H2O2) ve “Hidrokuinon” (C6H6O2) adlı kimyasal sıvılar, biriktirme odacığı denilen bir bölmede birleştirilir. Bu odacığın hemen yan tarafında ise patlama odacığı bulunur. Bombardıman böceği silahını ateşlemeye karar verdiği anda, biriktirme odacığını saran kaslar kasılır ve kimyasal patlama odacığına dolar. patlama odası dolduğunda arada bulunan kapak kapanır ve patlama odacığı ile biriktirme odacığı birbirinden ayrılmış olur. Patlama odacığında bulunan karışım, duvarlardan salgılanan özel bir katalizör madde ile birleşir. Bu şekilde zincirleme reaksiyon başlamış olur. Bu reaksiyon sırasında yaklaşık 100 santigrat derecede ısı açığa çıkar. Kanalın etrafında bulunan kaslar yardımı ile, bombardıman böceği kimyasalı tam olarak düşmana hedefler. Ardından bu kimyasal maddeyi yüksek bir basınçla düşmanının üzerine püskürterek onu adeta haşlar. Düşmanını etkisiz hale getirebilecek olan bu sıcak kimyasal bombardıman böceğine hiçbir zarar vermez. Çünkü kanalın olduğu bölge yanmaz bir madde ile izole edilmiş haldedir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

6 Yorum

  1. Merhaba biz bir kitap yazıyoruz ve benim makalem bombardıman böceği hakkında. Sizin makalenizi okudum ve eğer izniniz olursa kaynak olarak sizin sayfanızı yazmak isteriz.

  2. Allah faydası olmayan hiçbir şey yaratmamıştır. Her sanatının güzelliği ve özelliği vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir