GenelMakaleler

Biyomühendislik ve Çalışma Alanları

Google News Abone Ol

Biyomühendislik Nedir?

Biyomühendislik, biyolojik teknikler ile mühendislik bilimlerinin birleştirilerek canlı sistemlere ve yine biyolojik alanda karşılaşılan sorunlara çözüm olarak uygulanan bir disiplindir. Biyomühendislik MF puan türünde yeterli puan alınarak ilgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenilebilir. Bu bölümden mezun olanlar “Biyomühendis” ünvanı almaya hak kazanırlar. Bir biyomühendis aşağıdaki alt bilim dallarına hakim olacak şekilde eğitim alır.

 1. Biyoproses mühendisliği
 2. Biyomedikal mühendislik
 3. Genetik mühendisliği
 4. Moleküler mühendislik
 5. Biyoteknoloji

Biyomühendislik eğitimi oldukça kapsamlı bir şekilde verilmektedir. Sayısal ve sözel dersler olmakla beraber alan yoğun matematik ve fen bilimleri içermektedir. Halk arasında biyomedikal mühendisliği ile karıştırılmasına karşın biyomühendislik çok daha geniş bir alandır.

Mühendislik en genel haliyle; fizik, kimya, matematik ilkelerini kullanarak toplumun yaşam kalitesini yükseltmeyi konu almaktadır. Biyomühendislikte de amaç benzerdir ancak burada canlı temel alınmaktadır. Bir elektrik mühendisinin devreler ile olan ilişkisi, biyomühendisin organizmalar ile olan ilişkisine benzetilebilir. Biyomühendis mikro ve makro boyutlardaki organizmalar le çalışma yapabilir. Bitkiden hayvana, bakteriden mantara pek çok alanda çalışma yapabilirler.

Biyomühendislik
Biyomühendislik

Biyomühendis Olmanın Şartları Nelerdir?

Biyomühendislik matematik ve fen ağırlıklı bir bölüm olduğundan dolayı tercih yapacak kişilerin bu alanlara ilgisinin olmasının yanında yine bu alanlarda başarılı olması gerekmektedir. Nitekim birçok mühendis dalında olduğu gibi biyomühendislik de ağır sayısal bilgi gerektirir. İyi bir eğitim ile analitik düşünce yapısı kazandıran bu branş, anatomiden biyoteknolojiye kadar pek çok alanda geliştirmekte ve kazanım sağlamaktadır.

Biyomühendislik Dersleri Nelerdir?

Biyomühendislik eğitimi, fizik, kimya, biyoloji ve matematik derslerini ve bu derslerin alt dallarını içermektedir. Bununla birlikte birçok laboratuvar çalışmasını da beraberinde getirmektedir. Bu sebepten bölümü tercih edeceklerin üniversite belirlerken laboratuvar imkanlarını göz önünde bulundurmaları önerilmektedir.

Biyomühendis Çalışmaları
Biyomühendis Çalışmaları

Biyomühendis Çalışma Alanları Nelerdir?

Biyomühendis çalışma ortamı genellikle laboratuvarlardır. Ülkemizde genelde özel sektörde yer bulabilen bu branş birçok alanda çalışma yapmaktadır. Ziraatten ilaç sektörüne, sağlıktan endüstriye pek çok alanda biyomühendislere ihtiyaç duyulmaktadır. Biyomühendisler:

 • İlaç firmaları
 • Genetik tanı merkezleri
 • Hastaneler
 • Biyoyakıt üretim tesisleri
 • Kimya endüstrisi
 • Kök hücre bankaları
 • Mikrobiyoloji ve biyoteknoloji firmaları
 • Tüp bebek merkezleri
 • Biyomedikal firmaları

ve bu alanlar ile yakından ilişkili pek çok firmada çalışma imkanına sahiptirler.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

11 Yorum

 1. Kardeşim biyomühendislik bölümü okudu. Ben de o okuduğu için zamanında araştırmıştım. Bence her meslek kendine güzel. Hele içinde mühendislik kelimesi geçiyorsa beni cezbediyor. Detaylı ve güzel bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Daha iyi ve başarılı bir site olmanız dileğiyle.

 2. Ben de biyomühendislik bölümünden mezun oldum. Gerçekten çok geniş bir çalışma alanı var. Bölüm Türkiye’de yeni fazla bilinmiyor şuan. Okuyanların 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı olduğu soruları ile karşı karşıya kalması çok muhtemel, zamanla alışırsınız 🙂

  1. Merhabalar ben bu bölümü tercih etmek istiyorum ama ailem mezunu yok iş yapanı yok diye sıcak bakmıyorlar iş alanları konusunda çok mu sıkıntılı?

 3. Bu paylaşımınızın beni ne denli rahatlattığını, içime ne denli su serptiğinizi bilemezsiniz. Öncelikle bunun için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ben de Genetik ve Biyomühendislik bölümünü kazandım. Henüz hazırlıktayım. Çok isteyerek, canı gönülden seçtim bu bölümü ancak internette dolaşırken biyomühendislikten ya da moleküler biyoloji ve genetikten mezun olup hayatından memnun olan, şikayet etmeyen, emeğinin karşılığını almış hiç kimseye rastlamadım. Herkes tercih etmeyi düşünenleri bu fikirden caydırmaya çalışmakta ve kendi pişmanlıkların dile getirmekteydi. İlk kez mesleğini icra eden ve olduğu yerden memnun olan birinin varlığına şahit oldum ve inanın bu beni çok rahatlattı. Bahsettiğiniz şirkette neler yapıyorsunuz ve bu noktaya nasıl geldiniz, bize neler tavsiye edersiniz? Bu sorularıma yanıt alırsam çok sevinirim. Sevgiyle kalın…

 4. Biyomühendislik nedir gayet iyi ve açık bir şekilde anlatılmış. Ayrıca çalışma alanları söylediğini gibi çok geniş. Ben de bu bölümü okumak istiyorum. Ülkemizde her ne kadar devlette yeterince yer verilmese de geleceğin meslekleri arasında olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 5. Ben biyomühendis olarak mezun oldum haziran ayında şimdi bir boya fabrikasında arge mühendisi olarak çalışıyorum. Gerçekten çalışma alanı çok geniş. Yaşadığınız şehirde fabrikalar varsa iş bulma şansınız daha fazla artıyor. Boya firmasına başlamadan önce bir bant fabrikasının kalite kontrol müh olarak iş teklifi aldım. Mezun olduktan 15 gün sonra iş buldum.

  1. Ben de biyomühendislik okumak istiyorum ama ailem çok sıcak bakmıyor çalışan birileri yok mezun olan yok diyorlar hangi üniversiteden mezun oldunuz?

  2. Ben de kızımın yazmasını istiyorum ama çok sıcak bakmıyor. Aslında tam da ona uygun bir meslek. Keşke İngilizce olarak bu bölümü okusa..

 6. Çok güzel ve detaylı anlatılmış öncelikle bunun için teşekkür ederim. Biyomühendislik okuyan biri olarak mezun olduktan sonra iş olanakları hakkında sorular geliyordu. Artık benimde konu ile ilgili daha fazla bilgim olmuş oldu. Ayrıca hangi alana yönelmek istediğimi fark ettim, bunun için de ayrıca teşekkür ederim. Yakından takip ettiğim bir site burası umarım bu şek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir