BilimGenelMakaleler

Bitkiler Kanser Olur Mu?

Google News Abone Ol

Bildiğimiz gibi bitkiler, bitki hücrelerinden oluşmakta ve büyümek için mitoz bölünmeyi kullanmaktadır. Bölünme sırasında G1,G2,S noktaları vardır. Bunlar hücrenin sağlıklı bir şekilde bölünmesini sağlar. Ancak ortaya çıkan bazı mutasyonlar sonucu bu noktalarda uyarılma ve durma eylemi gerçekleşmez. Ki bu mutasyonlar eşeysel hücrelerde gerçekleşip canlının metabolizmasını bozar. Bildiğimiz gibi ortaya çıkan bir sorunda vücut hücrelerimiz cevap veremezse bunu eşeysel hücrelere taşır ve cevap aranır.

Sebebi Nedir?

Hayvanlarda ve bitkilerde yani çok hücreli canlıların yaşamında hücrenin çoğalmasını ve farklılaşması hücrenin ortak özellikleri arasındadır. Bu mekanizmalarda çıkan problemler, hücrenin kontrolsüz bir şekilde bölünmesine yol açar. Ancak bitkilerde ortaya çıkan kanser belirtileri tüm organizmayı kaplayıp ,organizmanın ölümüyle sonuçlanmıyor. Hayvanlarda bu yani metastaz gerçekleşmektedir. Bunun sebebi bitki hücrelerinin sahip olduğu hücre duvarı sanılıyor.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir