GenelMakalelerTeknoloji

Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir?

Google News Abone Ol

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, yani sanal para, günümüzde oldukça yaygın olarak kendinden söz ettirse de aslında tarihi bundan çok daha önceye dayanır. Bir para birimi olan Bitcoin, 3 ocak 2009’da hayatımıza sessiz sedasız yavaş yavaş girmeyi başarmıştır. İlk zamanlar değeri oldukça düşük olan Bitcoin, 2017’nin son dönemlerinde 15 bin dolara kadar çıkmayı başarmıştır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretimi için birçok platform var. Burada bu platformları tanıtmayacağız. Bu başlık altında amacımız; Bitcoinin gerçekten nasıl üretildiği…

Bitcoin, bilindiği üzere bir para birimidir. Bitcoin üretimi hem çok karmaşık, hem de oldukça basittir. Sanal dünyada alışveriş trafiği her geçen gün artmaktadır. Bu trafiğin sağlanabilmesi için de bir sistemin, bir döngünün sürekli açık tutulması ve bu sistemin her saniye bu döngü için çalışması gereklidir.

Burada ethereum madenciliği olarak bahsi geçen sistem, bu alışveriş trafiğinin sağlanmasına yardımcı olmaktır. Bu trafiğin sağlanması için sisteminizi bu döngüye sokarak bu sistem için çalıştırmakta olduğunuzda, sistem size ödül olarak sanal para vermektedir. Bu sanal paraları aslında sistemin çalışmasına yardımcı olduğunuz için kazanırsınız.

Durum şu ki, sistem her geçen gün daha yoğun olmaktadır. A kişisi B kişisine para gönderirken parası kalmadığında C kişisinden alışveriş yapamaz. Bu sistemin hesaplarının tutulması için güçlü bilgisayarlar gereklidir. Çünkü A kişisinden de, B kişisinden de, C kişisinden de milyonlarca vardır. Yani trafik oldukça fazladır.

Bu trafik her geçen gün artmakla beraber, trafiğin hesabının tutulması için de aynı ölçüde sistem gereklidir. Bu sebepten her geçen gün aslında Bitcoin gibi sanal paraların (ki bu sanal paralardan binlerce çeşit bulunmaktadır) üretimi yani ödül olarak alınması da aynı ölçüde zorlaşmaktadır.

Söylentilere göre dünyada en son 21 milyonuncu bitcoin üretilecektir. Ancak bu 21 milyonuncu bitcoinin üretimi oldukça zor olacaktır. Hatta bu son bitcoinin üretiminin yüzlerce yıl süreceği de söylenmektedir.

En Değerli Kripto (Sanal) Paralar

en değerli sanal paralar

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Sanal paralar dünyada yavaş yavaş yaygın olarak ticaret için kullanılmaktadır. Ülkemizde yavaş yavaş bitcoin ile alışveriş yapmaya başlamaktadır. Hatta geçenlerde, sunucusu eklenen bir sitenin güvenlik bilgilerinin ele geçirilmesi sonucu bitcoin türünden fidye istendiğine şahit oldum diyebilirim.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir