GenelMakalelerUzay

Bir Astronotun Uzay Hayatı Nasıldır?

Google News Abone Ol

Bir astronot olsaydınız, uzayda geçirdiğiniz bir gün boyunca neler yaşardınız, hiç düşündünüz mü? Astronotlar nasıl beslenir, nasıl uyur, nasıl hareket eder… merak edenler vardır diye düşünerek bu yazıyı yazıyorum. O halde gelin bir astronotun günlük yaşantısına yakından bakalım.

Astronotlar Nasıl Beslenir?

Uzayda su sıkıntıları olduğundan çok değerlidir. Bu sebepten suyun sürekli geri dönüşüme tabi tutulması gerekir. Bu sebepten astronotların tüketmiş olduğu suların büyük bir kısmı, vücutlarından çıkan ter ve idrar gibi boşaltım atıklarıdır. Yani gün içinde tüketeceğiniz su, bir önceki gün ki boşaltım atığınız olabilir. Beslenmek için kullandığınız gıdalar, kurutulmuş gıdalar olacaktır. Bu besinleri düzenli şekilde almalısınız ve günde 3 öğün yeme hakkınız var. Yiyeceğiniz besinler vakumlu poşetlerde saklanır ve yeneceği zaman sulandırılır ve ısıtılır. Araştırmacılar, uzaya götürülecek olan yarım kilogram kadar yemeğin oluşturacağı maliyetin, yaklaşık olarak 10 bin dolar kadar olacağını söylüyor. Evet, bu yüzden uzayda yemek de su kadar değerli olmuş oluyor.

Astronotların Temizliği Nasıl?

Uzayda yer çekimi olmadığından, su parçacıkları havada uçuşur. Bu sebepten astronotlar, durulama gerektirmeyen sabun kullanırlar. Aynı şekildedir ki, banyo yaptıklarında da su etrafa dağılacağından, yine durulama gerektirmeyen ürünler kullanırlar. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ise, tüküremeyeceğiniz için oluşan sıvıyı yutmak durumunda kalacaksınız. Saç ve sakal traşı olurken ise, kılların havada uçuşmasına engel olmak için hortumlu traş makinesi kullanmak zorundasınız. Tırnaklarınız için ise, elektrikli süpürge gibi makineler kullanmalısınız, aksi halde tırnaklarınız odanın her tarafına dağılacaktır.

astronotların uzay hayatı

Astronotlar Tuvaletini Nasıl yapar? 

Yer çekiminin olmamasından kaynaklı olarak nesnelerin havada uçuşma durumu, dışkılarınız için de geçerli olacağından dolayı, uzayda özel vakumlu klozetler kullanılır. Bu klozette ise sabit şekilde durabilmek için, kendinizi klozete bağlamak zorundasınız.

Astronotların Giydiği Uzay Giysisi

Uzayda, içinde bulunduğunuz aracın sorunları olabilir. Bu sorunları düzeltmek için dışarı çıkmanız gerekebilir. Bu sebepten Uzay giysisi giymek zorundasınız. 13 katmandan oluşan bu uzay giysisinin ağırlığı yaklaşık olarak 127 kilogram ağırlığında ve 12 milyon dolar değerinde. Tabi bu giysiyi uzaya kadar getirmek de oldukça masraflı oluyor. Astronot olarak bu giysiyi giymeniz, yaklaşık 45 dakikanızı alacak. Bu pahalı kostüm içindeki astronotu, uzayın vakumuna ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Aynı zamanda gölge ile aydınlık arası sıcaklık farkı çok yüksek olacağından güneşin yakıcı sıcağından da korumaktadır. İçinde bulunan astronotu, uzayda yayılan küçük fakat hızlı mikro meteorlara karşı da korumaktadır. Astronota oksijen sağlar. Bunları yaparken de astronotun hareketini kısıtlamamalıdır. Aynı zamanda astronotun uzay mekiğinin dışında iken, onunla iletişim kurabilmemizi sağlayan ve her yere açık uçlu bir telefonu bulunmaktadır. Bu sayede astronot, tehlike anında veya yardıma ihtiyaç duyduğunda herkes ile konuşabilir.

Astronotlar İçin Uzay Ortamı Nasıldır?

Uzay yolculuğu yapan bir çok astronot için uzay, plastik, metal ve et gibi kokmaktadır. Bununla birlikte, bir astronotun 6 ayda uzayda maruz kaldığı radyasyon, bir nükleer santralde çalışan bireyin, hayatı boyunca maruz kaldığı radyasyona neredeyse eş değerdir. Uzayda yer çekiminin olmaması ile birlikte, vücudunuz zamanla esnemeye ve boyunuz da bu oranla uzamaya başlayacaktır. Kaslarınız zamanla eriyecektir. Bu sebeptendir ki, astronotlar uzay mekiğinde her gün düzenli olarak spor yapmalıdır. Yine uzayda olmayan yer çekimi sebebi ile burnunuz hep tıkalı kalacak ve koku alma duyularınızı zamanla kaybedeceksiniz. Başınızda zamanla basınç olacağından ve bu basınca uzun süre maruz kalacağınızdan, başınız zamanla büyüyecek ve şişkin yüz sendromu dediğimiz rahatsızlık ile yüz yüze kalacaksınız.

astronotların uzay yaşantısı

Uzayda iken yapacağınız faaliyetler, dünyadakiler tarafından belirlenecek, onların söylediği işleri yapacak ve kurallarına uyacaksınız. Mesela günlük 8 saat uyuma hakkınız var ve düzenli spor yapmak zorundasınız gibi. Astronotların bir çoğu uyumak için gözlerini kapattıklarında yıldız kümelerini gördüklerini söylemektedir. Bunu sebebi uzayda yayılan ışınlardır. Parçacık ışıması dediğimiz bu durum bir müddet uykularınızı kaçırabilir. Alışıp alışmamak sizin elinizde. Aynı zamanda uyurken gürültülü motor seslerini duymamak için kulak tıkacı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Uyurken etrafı dağıtmamak için, size verilen ve kişisel uyku kapsülünüzde bulunan uyku tulumunu kullanmak zorundasınız. Bu tulumlar uzay mekiğinin duvarına monta edilmiş olup, siz uykuda iken etrafı dağıtmanızı ve kendinize zarar vermenizi önler. Bulunduğunuz uzay istasyonu, yer yüzünden yaklaşık 400 kilometre yukarıda bulunuyor. Oldukça hızlı hareket eden bu istasyon, dünyamızın etrafındaki 1 turunu, yalnızca 90 dakikada tamamlıyor. Bu durum, sizin uzay mekiğinde olduğunuz zaman içerisinde günde 15 kez gün doğumu ve 15 gün batımı göreceğiniz anlamına geliyor. yani bir gününüz 45 dakika gibi olup, bizim dünyada yaşadığımız 1 günde siz 15 gün yaşamış olacaksınız.

Astronotların Uzay Yaşantısının Zorluğu

Astronotların uzay yaşantısının zorluğunu unutmamak gerekir. Her ne kadar bilim için fedakarlıklar gerekse de, astronotların yaptığı fedakarlıklar hiç de azımsanacak türden değildir. Uzayın birçok zorluğu var ve bunlara katlanmak, katlanırken de işini yapmak hiç de kolay bir şey sayılmaz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı