Bilim Ve Tekno

Bilim İnsanları CO2’yi Taşa Dönüştürdü

Bilim İnsanları CO2’yi Taşa Dönüştürdü

Bilim İnsanlarından İnanılmaz Başarı

İklim koşulları üzerinde önemli ölçüde önemli olan “Karbon Salımı“nı azaltmak için, karbondioksidi (CO2) taşa çevirmeyi amaçladıkları deneyde başarılı oldular. BBC’nin yaptığı haberine göre, İzlanda’da volkanik kayaların bulunduğu alanda yapılan deneyde, araştırmacılar yer altındaki bazalt taşlarına CO2 ve su pompaladılar. Ardından oluşan tepkime ile birlikte, CO2‘nin katı tebeşirimsi bir hal aldığı görüldü.

Araştırmayı yürüten Southampton Üniversitesi‘nde görevli Dr. Juerg Matter, yer altına enjekte edilen 220 tonluk CO2’nin yüzde 95’inin iki yıl gibi kısa bir sürede kireç taşına dönüştüğünü dile getirdi. Aynı zamanda sonucunun araştırmaya katılan tüm bilim adamlarını şaşırttığına da değinmeden geçmedi. Ardından bazalt taşlarının tüm kıtalarda bulunabildiğini de hatırlattı.

İzlanda’da yapılan bu “Karbondioksidi Taşa Dönüştürme” projesinde araştırmacılar, karbondioksidin yeniden atmosfere dönmediğini ve maliyetinin oldukça yüksek olduğundan da bahsetti. Aynı zamanda bu işlem için oldukça fazla miktarlarda suya ihtiyaç olduğunun da altı çizildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ