BilimGenelHaber

Bilim İnsanları CO2’yi Taşa Dönüştürdü

Google News Abone Ol

Bilim İnsanlarından İnanılmaz Başarı

İklim koşulları üzerinde önemli ölçüde önemli olan “Karbon Salımı“nı azaltmak için, karbondioksidi (CO2) taşa çevirmeyi amaçladıkları deneyde başarılı oldular. BBC’nin yaptığı haberine göre, İzlanda’da volkanik kayaların bulunduğu alanda yapılan deneyde, araştırmacılar yer altındaki bazalt taşlarına CO2 ve su pompaladılar. Ardından oluşan tepkime ile birlikte, CO2‘nin katı tebeşirimsi bir hal aldığı görüldü.

Araştırmayı yürüten Southampton Üniversitesi‘nde görevli Dr. Juerg Matter, yer altına enjekte edilen 220 tonluk CO2’nin yüzde 95’inin iki yıl gibi kısa bir sürede kireç taşına dönüştüğünü dile getirdi. Aynı zamanda sonucunun araştırmaya katılan tüm bilim adamlarını şaşırttığına da değinmeden geçmedi. Ardından bazalt taşlarının tüm kıtalarda bulunabildiğini de hatırlattı.

İzlanda’da yapılan bu “Karbondioksidi Taşa Dönüştürme” projesinde araştırmacılar, karbondioksidin yeniden atmosfere dönmediğini ve maliyetinin oldukça yüksek olduğundan da bahsetti. Aynı zamanda bu işlem için oldukça fazla miktarlarda suya ihtiyaç olduğunun da altı çizildi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir