BilimGenelMakalelerSağlık

Astım Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Google News Abone Ol

Astım Nedir?

Astım, çağımızın halen daha tam anlamıyla çare bulamadığı genetik bir hastalıktır. Genetiktir ve ailede birinin astım hastası olması, bir sonraki neslin içinde taşıyıcı veya hasta olabileceği anlamını taşımaktadır. Bu yüzden astım belirtileri gözlemlendiğinde önce ailede astım vakası ile karşılaşılıp karşılaşılmadığı araştırılır.

Astım hastalığının, genetik yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı diğer nedenlere göre oldukça yüksektir. Genetik yatkınlığı olmayan kişilerde de görülebilir ancak, genetik astım için önemli bir kriterdir. Tekrarlanan nefes darlığı olarak da tanınan astım, genç yaşlı hemen her kesimde ortaya çıkabilmekte ve tedavi edilmediğinde ortaya kötü sonuçlar koyabilmektedir.

Astım hastalarının alerjileri olan şeylere karşı çok daha dikkat etmeleri, hassas davranmaları gerekmektedir. Çünkü astım, alerjik reaksiyonlara tepki gösterebilen bir genetik hastalıktır. Alerjik astım, vücudun çeşitli alerjik reaksiyonlara karşı solunum yolunda meydana gelen iltihaplı tepkiler olarak da gösterilebilir. Solunum yolunu etkileyen mikroskobik ve toksik ajanlar, solunum yolunda iltihap veya ödem oluşturarak solunum yolunun tıkanmasına neden olabilir. Böylece alerjik olarak astım baş göstermiş olur.

Astım genetiğini obezite ile de karşılaştırabiliriz. Kişinin genetiğinde kilo almaya, obeziteye meyil varsa, çok daha fazla dikkat etmek zorundadır. Astım hastaları da aynı şekilde bu genetiği taşıyorsa, çok daha fazla dikkat etmelidirler. Ancak astımın tek bir genden etkilendiğinden söz edilmesi yanlış olur. Astım genleri birden fazladır.

Toplumda oldukça yüksek oranda görülen astım, çocukları yetişkinlere göre iki kat daha fazla etkilemektedir. Bilinen verilere göre toplumda yetişkinlerin %5’i astım hastası iken bu oran çocuklu yaşlara %10 kadardır.

Astım hastaları mevsim değişikliklerinde oldukça dikkatli olmalıdır. Nitekim polen dönemlerinde astım vakaları çok artmaktadır. Kalıtsal olduğu MÖ. 400’lerde ortaya koyulan astım, binlerce yıllık bir hastalıktır. Hipokrat ilk  MÖ. 400 yılında astımın kalıtsal olduğunu söylemiştir.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım belirtileri oldukça fazladır ama en çok bilinenleri, nefes alış ve verişlerde hırıltı olması ve zor nefes alma olarak bilinen nefes darlığıdır. Solunum sıkıntısı olduğunda birçok fiziksel aktivite engellenebilir. Bununla beraber astım belirtilerini aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

  • Öksürük (genellikle kuru ve krizler halindedir gece uykuda uyandırabilir.)
  • Hırıltılı solunum
  • Göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi
  • Soluk alıp verirken ıslık sesi
  • Nefes darlığı

Listelenen astım belirtileri astım nöbetinde etkilerini arttırarak belirsiz aralıklar ile sık sık tekrar etmektedir. Astım hastalığının belirtilerini baskılamak için Ventolin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak zorunda kalmadıkça bu tür ilaçların rastgele kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz.

Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım tedavisi, oldukça uzun vadelidir. Nitekim bu süreçte oldukça dikkat edilmelidir. Sigara gibi akciğerleri öldüren kimyasallardan uzak durulmalı, kullanılmamaya dikkat edilmeli ve hatta kullanılan ortamlarda durulmamalıdır.

Astım hastalığı gibi genetik ve alerjik hastalıkların tedavisi tam olarak mümkün değildir. Astım tedavisi olarak en iyi yol astımı tetikleyen etmenlere dikkat ederek onlardan uzak durmaktır. Toz, polen gibi astım krizi ortaya çıkaracak koşullara dikkat edilmelidir. Düzenli spor yapılarak akciğer kapasitesi ve verimi arttırılarak astım belirtileri en az seviyeye indirilebilinir. Yanlış şekilde ilaç kullanmamakla birlikte, doktorun tavsiye edeceği şekilde ilaçlar düzenli kullanılmalı, aksatılmamalıdır.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir