BilimGenelMakaleler

Altın Oran Nedir?

Google News Abone Ol

Altın oran geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Tam olarak ne zaman bulunduğu kesin olmamakla birlikte Antik Mısır ve Yunan Uygarlıklarında keşfedildiği ve kullanıldığı bilinmektedir.

En Basit Şekilde Altın Oran;

Bir doğru parçası düşünelim ve bu doğru parçasında öyle bir noktadan ikiye bölmeliyiz ki büyük parçanın küçük parçaya oranı ve parçanın tümünün büyük parçaya olan oranı eşit olmalıdır. Yani altın oran olan 1,618 sayısına eşit olmalıdır. 1,618 sayısı yunan alfabesinde ϕ ile sembolize edilir.

altın oran hasaplama

Tarihte Altın Oran

M.Ö. 500’lü yılarda ilk olarak Pisagor tarafından altın oranın insan vücudunda var olduğu söylenmiştir. Pisagor “Bir insanın tüm vücudu ile göbeğine kadar olan yüksekliğinin oranı, bir pentagramın uzun ve kısa kenarlarının oranı, bir dikdörtgenin uzun ve kısa kenarlarının oranı, hepsi aynıdır. Bunun sebebi nedir? Çünkü tüm parçanın büyük parçaya oranı, büyük parçanın küçük parçaya oranına eşittir.” demiştir.

Ardından da Öklid bu oranı sayısal olarak tanımlamış ve tek minik sayı, tek önemli sayıya oranlanıyor ve çıkan netice, önemli sayının, bu 2 sayının toplamına oranına eşdeğer çıkıyorsa, bu 2 sayı altın oranda onay edilir. Bu koşulu imkanı sunan ölçüt genelde 1,6180 olarak yazılıyor demiştir.

Ünlü matematikçi Leonardo Fibonacci ise kendi ismi ile adlandırdığı Fibonacci Serisini keşfetmiştir. Bu serinin özelliği ise; seri 0 ve 1 ile başlayıp, kendinden önceki iki sayının toplamı olacak şekilde sonsuza kadar devam eder. ( 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377….) Bu sayısı serisinin de bu kadar önemli olma sebebi altın oranı veriyor olmasıdır. Peki nasıl? Bu seride seçeceğiniz sayıyı ve kendinden önceki sayı ile oranlarsanız birbirine çok yakın sayılar elde dersiniz ta ki 13. sayıya gelene kadar. Artık bu sayı sonrasında yapacağınız oranlamalar size tek bir sayı verecektir. Bu sayı altın oran 1,618 sayısıdır.

Altın oran Dikdörtgen

Altın Dikdörtgen

Bir dikdörtgenden küçük kenar uzunluğunda bir kare çıkarılır, geriye kalan küçük dikdörtgenin kenarları oranı ile başta aldığımız dikdörtgenin kenar oranları aynı orandadır. Kalan küçük dikdörtgenden de küçük kenarı uzunluğunda bir kare çıkarılır ve sonuç yine aynı orandadır. Bu durum böyle devam etmektedir. Bu muazzam dikdörtgene Altın Dikdörtgen denmektedir.

Altın Spiral

Altın dikdörtgende içinden çıkarttığımız karelerin kenar uzunluklarını yarıçap alan bir çember yayı çizdiğimizde elde edeceğimiz spiral şekil Altın Spiral’dir.

Bir mucize gibi bu sayı doğada, insan vücudunda hatta organlarında bile karşımıza çıkmaktadır.

Hayatımızda 1,618

Vücudumuzda rastladığımız altın oranlar şu şekildedir;

  • Parmak ucu ve dirsek arası mesafenin el bileği ile diresek arası mesafeye oranı
  • Omuz hizasından baş ucuna olan mesafe ile kafa boyu oranı
  • Göbek ve baş ucu arası mesafenin omuz hizasından baş ucuna olan mesafenin oranı
  • Göbek ve diz arası mesafenin diz ve ayak ucu arası mesafeye oranı
  • El parmağının üç boğumunu düşünelim, parmağımızın tam boyunun ilk iki boğuma oranı .(Baş parmaklarımız hariç)
  • Orta parmağın serçe parmağa oranı
  • Yüzümüzün boyunun enine oranı
  • Dudak ve kaşlarımızın birleşme yeri arası uzunluğun burnumuzun boyuna oranı
  • Ağız boyunun burun genişliğine oranı
  • Gözbebeklerinin kaşlar ile arasındaki mesafenin gözbebekleri arasındaki mesafeye oranı

Tabii bu bahsettiğimiz oranların hepsinin sonucunun her insanda 1,618 olduğu söylenemez. Bu oranlar, 1,618’e ne kadar yakın olursa o kadar mükemmel bir vücuda sahip olunduğu söylenebilir

Organlarımızda ise soluk borumuzdan sağ ve sol akciğere ayrılan kısımlarının uzunlukları arası mesafenin oranı da altın oranı verdiği bilinmekte.

Doğada bu durumun örnekleri Salyangoz Spirali, Ayçiçeği ve Yabani Kaktüste olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca geçmişten bugüne birçok sanatçı da eserlerinde altın oranı kullanmıştır. Altın oran bir tablonun heykelin veya fotoğrafın daha estetik durmasını ve göze daha hoş gelmesini sağlamaktadır.

Göze daha hoş ve estetik geliyor demişken altın orana en yakın yüze sahip güzel ünlülerden birkaçı bakalım;

altın orana sahip ünlüler

Gizem Tutkun

Merhaba, ben Gizem. İstanbul'da yaşıyorum, Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik bölümünde tam burslu olarak okuyorum. Öğrenmek için öğretmenin iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir